NEDĚLE 2. V 15 hodin - BIJÁSEK - GNOMEO A JULIE

Gnomeo a Julie 9

GNOMEO A JULIE Animovaný / Dobrodružný / Romantický / Komedie Velká Británie / USA, 2011, 84 min Režie: Kelly Asbury Vstupné 30 + 1 Kč

GNOMEO A JULIE

 Gnomeo a Julie 17

Nový animovaný komediálně-dobrodružný snímek o trpaslících Gnomeo a Julie dává nejslavnějšímu příběhu lásky na světě Williama Shakespeara další rozměr. Užít si jej můžete ve formátu 3D v kinech právě v období svatého Valentýna. Filmu se jako výkonný producent ujal zpěvák a skladatel Elton John, jehož písně jsou použité jako hudební doprovod. (oficiální text distributora)

Slavný příběh milenců ze znepřátelených rodů, jak jej sepsal alžbětínský dramatik William Shakespeare, se dočkal animované varianty nazvané Gnomeo a Julie, posunuté ovšem ke komediální poloze a samozřejmě šťastnému rozuzlení, jakkoli mu předchází všeobecná zkáza a zdánlivé pohřbení titulní dvojice pod troskami mohutné hlídkové věže.

Shakespearův příběh milenců ze znepřátelených rodů se v animovaném filmu Gnomeo a Julie dočkal nejen komediálního zpracování a odlišného rozuzlení, ale především hrdiny jsou tu nebývale mrštné sošky zahradních trpaslíků.

Ostatně dojemné hrátky se zdánlivým zničením trpaslíka postřehneme už dříve, třeba v souvislosti se střepy, které zůstanou na silnici po přejetí náklaďáku. Jistým ozvláštněním je jedině to, že protagonisty jsou zahradní trpaslíci (ovšemže počítačově rozhýbaní a navíc vybavení prostorovou technikou 3D) s oděním a zejména dominantními čepičkami zbarvenými modře a červeně, kteří spolu vedou líté boje. Ničivým naschválům nedokáže zabránit ani něžná láska mezi červenou Julií a modrým Gnomeem (v angličtině označuje termín "gnome" jednoduše trpaslíka).Snímek se opírá o obvyklá klišé hudební, situační i slovní, dočkáme se třeba už mnohokrát zužitkovaného nápadu se zpomaleným a v prostoru zastaveným pohybem. Zapojeny jsou spolehlivě fungující, vždy snaživé a obětavé postavičky, zde dokonce v několikanásobném zmnožení: do rušných událostí zasahuje upovídaný umělohmotný plameňák, neméně výřečná žába-chůva i poskakující (mucho)můrka, která sice nemluví, protože nemá pusu, avšak o to je podnikavější. Roztomilým zvukovým nápadem se tu stává nenápadné cinknutí, když o sebe sádrové - a tudíž snadno rozbitné - postavičky drcnou.Režisér Kelly Asbury, prosadivší se druhým dílem Shreka, se přiklonil k akční podívané, kterou sice vyplňují "zamilované" mezihry obou milenců scházejících se na neutrálním území zpustlého, rozpadlého domečku v sousedství, ale základní tvar jí určují především dynamické honičky, sekačkové závody, ničivé střety i odkazy na žánrové stereotypy, například s maxivýkonnou zahradní sekačkou jako finální zbraní tak říkajíc hromadného ničení. Mnohé jednotlivosti - třeba Juliino černé převlečení do ninja podoby nebo skeptické připomínky z úst oživlé Shakespearovy sochy - však zůstávají nezužitkovány.Boje sádrových trpaslíků režisér zasadil do reálného prostředí, v němž pobíhají nevyzpytatelní psi a pohybují se lidé, jimž ovšem naprosto přízračně nevidíme do tváře - avšak znepřátelení sousedé obývající zahrádky kolem svých domků se chovají zcela stejně konfrontačně jako barevně odlišné zástupy trpaslíků. Trpaslíci doslova ztuhnou jedině v případě, že by je lidé spatřili, jak se pohybují - v takovém případě doslova zamrznou v jakékoli pozici. Však také pouliční běžkyni vyděsí šik sádrových postaviček, které nehnutě pokrývají ústí ulice vedoucí do rušné vozovky s rychle uhánějícími vozidly.Český trailer filmu Gnomeo a Julie© 2011 Hollywood Classic Entertainment

Gnomea a Julii, zjevnou sázku na někdy již obstarožní jistoty, pomáhal jako jeden z producentů přivést na svět hudebník Elton John. Na jeho počest se dokonce vynořil jeden písničkový výstup, jakoby mu osobně zasvěcený. Ani ten však nijak neproměnil celkové ustrojení příběhu místy sice infantilního, ale přesto blikající občasnými vizuálními nápady. Každopádně rázný spád rychle se valících akcí patří k přednostem.

Jan Jaroš

Trailer

http://www.csfd.cz/film/253366-gnomeo-julie/videa/

Gnomeo a Julie

Gnomeo a Julie 1

Gnomeo a Julie 1

 
Gnomeo a Julie 2

Gnomeo a Julie 2

 
Gnomeo a Julie 3

Gnomeo a Julie 3

 
Gnomeo a Julie 4

Gnomeo a Julie 4

 
Gnomeo a Julie 5

Gnomeo a Julie 5

 
Gnomeo a Julie 6

Gnomeo a Julie 6

 
Gnomeo a Julie 7

Gnomeo a Julie 7

 
Gnomeo a Julie 8

Gnomeo a Julie 8

 
Gnomeo a Julie 9

Gnomeo a Julie 9

 
Gnomeo a Julie 10

Gnomeo a Julie 10

 
Gnomeo a Julie 11

Gnomeo a Julie 11

 
Gnomeo a Julie 12

Gnomeo a Julie 12

 
Gnomeo a Julie 13

Gnomeo a Julie 13

 
Gnomeo a Julie 14

Gnomeo a Julie 14

 
Gnomeo a Julie 15

Gnomeo a Julie 15

 
Gnomeo a Julie 16

Gnomeo a Julie 16

 
Gnomeo a Julie 17

Gnomeo a Julie 17

 
 
Vytvořeno 22.9.2011 20:19:51 - aktualizováno 22.9.2011 20:30:21 | přečteno 2447x | kino
load