NEDĚLE 12. - 20,00 HODIN - 10 PRAVIDEL, JAK SBALIT HOLKU

10 pravidel, jak sbalit holku 13

10 Rules for Winning Her Heart (festivalový název)
Komedie / Česko, 2014, 100 min
Režie: Karel Janák
Scénář: Karel Janák, Fausto Brizzi (původní scénář), Cristia… (více)
Kamera: Alexander Šurkala
Hudba: Miroslav Chyška
Hrají: Matouš Ruml, Kristína Svarinská, Miroslav Donutil, Jakub Prachař, Jan Dolanský, Tereza Nvotová, Petr Buchta, Ladislav Županič, Anna Šišková, Alena Mudrová, Radim Uzel, Gérard Robert Gratadour, Veronika Kubařová
VSTUPNÉ 80 + 1 Kč

10 pravidel, jak sbalit holku 22
10 pravidel jak sbalit holku

Hlavní hrdina nové filmové komedie Marek je typickým příkladem mladého mimoně, žijícího ve vlastním vesmíru. Je to chytrý a milý student astrofyziky, jehož největší láskou jsou nejen hvězdy, ale i horoskopy. Jeho dráhu mu však jednoho dne překříží dívka snů a Marek se zamiluje tak beznadějně, že ve škole není schopen ani udělat zkoušky. V tento moment se do věci obouvají jeho odhodlaní přátelé. Rozhodnou se povolat na pomoc a zasvětit do Markových problémů jeho otce, který je úspěšným vydavatelem řady bestsellerů na téma: jak získat ženu. Společně pak začnou Markovi připravovat velkou strategickou hru, díky níž by se mu mělo podařit najít cestu k milované dívce. Tím mu však zadělali na nejeden veliký průšvih. Marek pod vedením otce a přátel absolvuje velmi svérázný kurz dívčí psychologie. Platí ovšem v životě těch 10 zaručených pravidel přesně podle knížek? (Falcon)

oooo O oooo

10 pravidel jak sbalit holku: recenze filmu

 Autor: Marek Čech

Karel Janák se vrací k žánru teenagerské komedie, jenž se snaží spolu s Miroslavem Donutilem a Lexou z Comebacku posunout směrem k dospělejší a romantičtější poloze.

Třiačtyřicetiletý scenárista a režisér Karel Janák před deseti lety dobyl kina s teenagerskou komedií Snowboarďáci. Uplatnil v ní svou zkušenost s natáčením reklamních spotů a představil domácí obdobu tohoto ve světě nesmírně populárního žánru.

Na její úspěch navázal o dva roky později podobně laděnými Rafťáky, přičemž dvojici Mádl-Kotek vytěžil v témže roce ještě v pokusu o černou krimikomedii ve stylu Guye Ritchieho Ro(c)k podvraťáků. S výsledkem o mnoho horším než v případě jeho mutací prcičkového vzoru.

Pak se ve své, už převážně televizní tvorbě, věnoval hlavně pohádkovým látkám, kde zdařileji dopadly ty klasičtější adaptace (Dvanáct měsíčků) oproti dramaturgicky nezvládnutým pokusům natočit rodinný film někde na pomezí rytířského, fantasy, pohádkového a komediální žánru (Ať žijí rytíři!).

Překvapivý remake

Nyní se po deseti lety od natočení Snowboarďáků vrací k žánru, na němž si udělal dobré jméno a který v následovnicích (Panic je nanic, Experti) jeho zimního hitu ukázal, že když dva dělají totéž, není to totéž. Nespolehl se tentokrát na vlastní předlohu, ale vypůjčil si trochu překvapivě námět z italské komedie 10 regole per fare innamorare z roku 2012.

Překvapivě proto, že tato komedie nezaznamenala v zemi svého vzniku nějaký velký úspěch. Producentka filmu Monika Kristlová ze společnosti Dawson production se rozhodla scénář Fausta Brizziho a Cristiana Bortoneho adaptovat na místní reálie a vytvořit tak přiznaný remake tohoto italského filmu.

Při porovnání traileru originálu a podoby, již této látce vtělil scenárista Karel Janák, je už na první pohled zřejmé, že se od původního scénáře značně odchýlil. A to k dobru věci.

Přesto je znát, že něco z poetiky originálu zůstalo, nebo se nepodařilo eliminovat. Kdo ví něco o tradici italských situačních komedií, ten asi nebude až tolik zaskočen někdy až příliš za vlasy přitaženými dílčími zápletkami nebo hrubozrnějšími fyzickými gagy, které vyjevují svůj původ právě v temperamentních jižanských komediích.

Hysterická nálada těchto filmů se promítá i do chování postav a jejich charakteristiky. Na to, že se postavy chovají neúměrně svému věku a projevy lásky doprovázejí neustálými pády nebo útěky, jsme si už zvykli u Marie Poledňákové v jejich porevolučních filmech.

Příliš nedostupný objekt touhy

Infantilní humor je dle tvůrců zřejmě záruka divácké návštěvnosti a tak ho roubují i na jednání postav, které už dávno nejsou nějakými nadrženými puberťáky, ale vysokoškoláky. Tak jako hlavní hrdina příběhu Marek (Matouš Ruml), který je studentem astrofyziky se zálibou ve hvězdách a horoskopech.

Předmět Markova studia je režisérovým pomrknutím na vlastní vysokoškolská léta, kdy se na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT věnoval oboru fyzika pevných látek.

Marek je chytrý, ale značně nesmělý student, jemuž se kvůli jeho snílkovské povaze rozpadl každý dosavadní vztah. Když v knihovně spatří krásnou dívku Stephanii (Kristína Svarinská), rozhodne se ji získat.

Což ale při jeho osobnostním vybavení představuje značný problém. V mezilidském kontaktu není zrovna pevný v kramflecích. Snaha zaujmout objekt jeho touhy se díky jeho smolařské a zmatkářské povaze obrací proti němu.

Dcera velvyslance (Gérard Robert Gratadour) Stephanie je nejen krásná, ale i vzdělaná. Ukazuje se ale čím dál víc, že pro Marka je příliš velkým a dokonalým soustem, které není schopné pojmout. Navíc se kolem ní točí v balení holek protřelý nápadník Filip (Jakub Prachař), který je přesný opak Marka. Zbohatlický a arogantní suverén, který si je jistý sám sebou.

Kurz svádění

Markovi tři přátele (Tereza Nvotová, Jan Dolanský, Petr Buchta), s nimiž sdílí společný byt, už se na jeho soužení, jak oslovit jeho vyvolenou, nemůžou dívat a rozhodnou se mu pomoci. A vezme to do ruky žena.

Marie osloví Markova odcizeného otce (Miroslav Donutil), který je známým vydavatelem rádoby moudrých knih a příruček na téma Jak si získat ženu. Uměním dvoření se dámám nepříliš políbený Marek se stane součástí otcova psychologického kurzu, co na ženy zabírá.

Kurz svádění a dobývání ženských srdcí se pod vedením seladonského otce proměňuje z přípravného kurzu v hotové manévry, do nichž se zapojují nejen Markovi přátelé, ale i mateřská školka, v níž pracuje Marie jako učitelka.

Naplnění žánrových pravidel

Trasa, vedoucí k sladkému cíli, je plná překážek, ale ti kdo znají zákonitosti romantických komedií, už asi tuší, kterému ze dvou soků dá nakonec dívka s telenovelovým jménem přednost. Karel Janák naplňuje nejen v romantické linii vyprávění žánr opravdu dokonale a nesnaží se ho nijak ozvláštňovat

Spoléhá na to, co funguje a pro nás jako diváky je pak zajímavé především to, kdy a jakým způsobem tyto povinné žánrové obezličky naplní. Nedostižnou krásku Marek pochopitelně odzbrojí opravdovostí svého citu, který je nad všechny světácké balící praktiky. Když dívka jeho taktiku odhalí ve chvíli jejich sblížení, opět povinně se urazí, aby nakonec mohlo přijít velké usmíření.

Bez huliče to nejde

Nesmělí a věčně nedospělí loseři nebo geekové, neschopní navázat vztah, se stali trvalou součástí popkulturního obrazu dnešních mladých mužů. Ten je přítomen v množství filmů a seriálů. Podobný jedinec je většinou obklopen partou podobně stižených kamarádů, s nimiž se věnuje činnostem (hulení trávy, záliba ve filmech a komiksech), jež jsou zdrojem mnoha vtipných gagů a narážek.

Nejinak je tomu i v případě Janákovy komedie, která opět značně šablonovitě plní mustr, jak by tyto postavy měly být rozvrženy. Máme tu proto tři spolubydlící, jejichž osudy a citové karamboly se proplétají s těmi Markovými.

Marie (Tereza Nvotová) je typická kamarádka do nepohody, již tajně miluje hipsterský inťoš Pavel (Petr Buchta). Nejvděčnější figurou, alespoň pro dospívající publikum, bude určitě věčně zhulený a nepřítomně vysmátý Erik (Jan Dolanský), který jejich společný podnájem halí do neustálého opojného dýmu.

Erik je zdrojem hlášek i prekérních situací (marjánkový dort), do nichž nikoliv ze zlé vůle (právě naopak) dostává svého kamaráda ve snaze mu pomoci. Jde ale o figuru v českém filmu už značně klišovitou, stačí si vzpomenout na otřesnou kreaci Jiřího Pomejeho ve čtvrtém Kameňáku.

Donutil v oblíbené šarži

Janákovi se díky povedenému castingu povedlo šablonovitosti těchto postav částečně uniknout. Herci na sebe dobře slyší a vyzařuje z nich kamarádská sounáležitost, již známe z amerických seriálů typu Přátelé. Jejich důvěrné společenství se tu stává generační i sociální protiváhou světa rodičů Marka a Stephanie, kteří si už žijí ve svých úspěšně zabydlených životech.

Miroslav Donutil jako Markův otec je pravým opakem svého introvertního syna. Na rozdíl od něj přehnaným sebevědomím jen hýří a jeho světácká kreace je jen další variací na role svůdníků z bakalářského televizního cyklu 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Předností Donutilova herectví je to, že i když tyto postavy mohou působit značně samožersky, dovede je zároveň účinně ironizovat.

Jakub Prachař v úloze namyšleného děvkaře i půvabná Slovenka Kristína Svarinská (Love, DonT Stop, Colette) potvrzují opět režisérův dobrý čich, koho si pro dané role vybrat, jen se musí smířit s tím, že jsou víc objekty než primárními hybateli děje.

Pierre Richard po česku

Tím se stává roztomile nejistý Marek v podání Matouše Rumla, jehož budete znát ze sitcomu Comeback. Tady má v sobě něco z něžně smolařských rolí Pierre Richarda. Podobně jako on umí být současně dojemný i zábavný, nikdy ne směšný.

Je to sympaťák, jemuž budete fandit a s nímž nebudete mít problém se identifikovat. Zvlášť pokud máte stejně jako já rádi Škvoreckého větu, že nic nesblíží muže tak jako přiznání si vlastních milostných neúspěchů.

Ruml má zásluhu i na tom, že scény, jež by mohly snadno sklouznout k trapnosti, tak nevyzní. Režisér gagy a situační trapasy dobře dávkuje i pointuje, i když opět zde nenajdeme něco, co bychom nečekali. Nejpůvabněji z tohoto pohledu asi vyznívá část, kdy se Marek snaží Stephanii upozornit na svou existenci.

Lifestylovým návodům navzdory

Že by si ve skutečnosti asi dcera diplomatů nevybírala své budoucí partnery podle toho, jak rychle umí postavit stan nebo zda si dovedou v přírodě obstarat obživu, berme jako autorskou licenci a nadsázku, která k romantickým komediím patří.

Skutečné namlouvání vypadá opravdu jinak, než jak nám ho prezentují lifestylové ženské časopisy, k jejichž článkům na toto téma název filmu odkazuje. Jeho půvab spočívá právě v kombinaci náhody, improvizace a vzájemného okouzlení, jež se v jednom momentě musí protnout, aby se ti dva vyvolení potkali a seznámili.

Marek a Stephanie se nakonec sblíží, právě navzdory všem pravidlům, jež k tomu měly přispět. Karel Janák se naopak žánrových pravidel drží a snaží se potřetí vstoupit do řeky, v níž už se předtím proháněli Snowboarďáci a Rafťáci.

Jde na to dospěleji, už jen proto, že starší jsou hrdinové jeho příběhu. Snaží se o kombinaci ztřeštěné a romantické komedie, která by mohla zaujmout jak teenagerské, tak už trochu odrostlejší publikum. To první osloví myslím určitě, to druhé minimálně neurazí. Což berte v tomto případě jako doporučení.

10 pravidel, jak sbalit holku

10 pravidel, jak sbalit holku 1

10 pravidel, jak sbalit holku 1

 
10 pravidel, jak sbalit holku 6

10 pravidel, jak sbalit holku 6

 
10 pravidel, jak sbalit holku 5

10 pravidel, jak sbalit holku 5

 
10 pravidel, jak sbalit holku 4

10 pravidel, jak sbalit holku 4

 
10 pravidel, jak sbalit holku 3

10 pravidel, jak sbalit holku 3

 
10 pravidel, jak sbalit holku 2

10 pravidel, jak sbalit holku 2

 
10 pravidel, jak sbalit holku 7

10 pravidel, jak sbalit holku 7

 
10 pravidel, jak sbalit holku 8

10 pravidel, jak sbalit holku 8

 
10 pravidel, jak sbalit holku 9

10 pravidel, jak sbalit holku 9

 
10 pravidel, jak sbalit holku 10

10 pravidel, jak sbalit holku 10

 
10 pravidel, jak sbalit holku 11

10 pravidel, jak sbalit holku 11

 
10 pravidel, jak sbalit holku 12

10 pravidel, jak sbalit holku 12

 
10 pravidel, jak sbalit holku 13

10 pravidel, jak sbalit holku 13

 
10 pravidel, jak sbalit holku 14

10 pravidel, jak sbalit holku 14

 
10 pravidel, jak sbalit holku 15

10 pravidel, jak sbalit holku 15

 
10 pravidel, jak sbalit holku 16

10 pravidel, jak sbalit holku 16

 
10 pravidel, jak sbalit holku 17

10 pravidel, jak sbalit holku 17

 
10 pravidel, jak sbalit holku 18

10 pravidel, jak sbalit holku 18

 
10 pravidel, jak sbalit holku 19

10 pravidel, jak sbalit holku 19

 
10 pravidel, jak sbalit holku 20

10 pravidel, jak sbalit holku 20

 
10 pravidel, jak sbalit holku 21

10 pravidel, jak sbalit holku 21

 
10 pravidel, jak sbalit holku 22

10 pravidel, jak sbalit holku 22

 
10 pravidel, jak sbalit holku 23

10 pravidel, jak sbalit holku 23

 
 
Vytvořeno 27.9.2014 11:50:30 | přečteno 2540x | kino
load