NEDĚLE 19.- SOKOLOVNA - PŘEDSTAVENÍ PRO VEŘEJNOST - 20,00 HODIN - MOJE KRÁSNÁ UČITELKA

Moje krásná učitelka 8

Moje krásná učitelka

Komedie / Drama / USA, 2011, 98 min  -  Režie:Tom Hanks  - Hudba:James Newton Howard  -  Hrají:Tom Hanks, Julia Roberts, Rami Malek, Jon Seda, Taraji P. Henson, Bryan Cranston, Wilmer Valderrama, Nia Vardalos, Pam Grier, Maria Canals-Barrera, George Takei, Cedric the Entertainer, Tom Budge, Holmes Osborne, Margot Farley, Peter Scolari, Enuka Okuma, Rob Riggle, Gugu Mbatha Raw, Melissa Christine  -  Vstupné: 74 + 1 Kč

Moje krásná učitelka

Moje krásná učitelka 1
Oscarový Tom Hanks hraje v nové americké komedii LARRY CROWNE chlapíka středního věku, který díky ekonomické krizi ztratí práci. Do té doby pracuje jako úspěšný šéf v hypermarketu. Larry zjišťuje, že bez vzdělání dobrou práci nezíská, a proto se rozhodne pro návrat do školních lavic. Chce si rozšířit své obzory, ale hlavně získat lepší kvalifikaci pro své budoucí povolání. Ve škole se zapíše do hodin komunikace a nečekaně se zamiluje do své učitelky Mercedes (Julia Roberts), která ve svém osobním životě řeší spory s manželem. Obyčejný mužský jako Larry, který má mnoho důvodů se domnívat, že jeho život se zastavil, dostane životní lekci: Když si myslíš, že vše co mělo smysl už Tě minulo, objevíš důvod proč žít. (oficiální text distributora)

Vstupné: 74 + 1 Kč

RECENZE: Moje krásná učitelka. Tom Hanks jezdí na skútru a režíruje

I když skráně má již značně prošedivělé, Tom Hanks je i v pětapadesáti pořád švihák. V nové romantické komedii si toho všimne nejen Julia Roberts.

Larry Crowne se stal již osmkrát po sobě zaměstnancem měsíce. V době hospodářské krize však nejsou perfektní výkon ani nezdolný optimismus zárukou, že vás chlápek s třemi lety vysoké a umaštěnou košilí nevyhodí na ulici. Nepomůže vám, že jste dvacet let sloužili u námořnictva. Nepomůže vám ani to, že jste Tom Hanks.

Režisér, scenárista a producent Tom Hanks je přes všechny své renesanční činnosti nejznámější jako filmový herec. Získal dva Oscary – v roce 1994 za Philadelphii a o rok později díky Forrestu Gumpovi. Jeho filmografie čítá zejména role milých, tichých chlápků, jednoznačně pozitivních postav a případně hrdinů. K nezapomenutelným patří kromě výše jmenovaných Zachraňte vojína Ryana (1998), Trosečník (2000) a Road to Perdition (2002).

Zpátky do školy

Moje krásná učitelka není režisérským debutem herce Toma Hankse. Ten si odbyl již v roce 1996, kdy natočil hudební drama To je náš hit!, ke kterému napsal také scénář a hrál v něm jednu z vedlejších rolí. Příběh o klukovské kapele, která se v šedesátých letech sveze na vlně popularity známých Beatles, nepostrádá jistou dávku hudební nostalgie. Stejně jako romantická komedie, která nyní přichází do kin.

Snímek o prodavači, který začne studovat vysokou školu, aby ho už nikdo nemohl bez pardonu vyhodit, přímo srší (místy trochu naivním) optimismem. Hanks si bezpochyby psal scénář sobě na tělo, protože Larry Crowne je stejný chlápek od vedle jako Viktor Navorski (Terminál), Paul Edgecomb (Zelená míle) nebo Forrest Gump. Milý, ochotný pomoci, stále s úsměvem a přesně ten typ, který nikdy nemůže za průšvih, do kterého se dostal.

Jeho pravý protipól v příběhu připadl učitelce Marcy Tainot (Julia Roberts). Ta nejen trpí syndromem vyhoření pokaždé, když se musí postavit před poloprázdnou třídu plnou studentů bez zájmu, ale navíc má příšerného manžela (Bryan Cranston). Poté, co se setká s Larrym, se však začne na svět dívat o něco pozitivněji.

Nadaný žák

Dá se říct, že Hanks si natočil takový malý film. Trvá zhruba hodinu a půl a nic moc se v něm nestane. Všechny trumfy sází na atmosféru, která v sobě mísí prvky nostalgie a optimismu – asi jako když vytáhnete z obalu zaprášenou desku a po delší době si ji znovu poslechnete. (Ne náhodou má Larry Crowne obří sbírku gramofonových desek.)

Rytmický a veskrze pozitivní soundtrack sází na oldies hudbu ze sedmdesátých a osmdesátých let (Electric Light Orchestra, Tom Petty, Smokey Robinson). Horší už to je s originálním hudebním doprovodem. Skladatel James Newton Howard (mimo jiné Vesnice, King Kong a Temný rytíř) měl bezpochyby špatný den, protože jeho hlavní hudební téma zní jako z podprůměrné televizní soap opery.

když je Moje krásná učitelka z velké části romantickým filmem, hlavní postavy většinu doby jedou spíše po vlastních kolejích. Klišé nad klišé říká: Musí nejprve najít sami sebe, aby našli jeden druhého. Pokud divák nepřistoupí na režisérovu hru s atmosférou, bude pravděpodobně množstvím filmových klišé nemile překvapen – jak se ze stárnoucího samotáře stane cool student, jak se žena zbaví manžela a pořídí si rotoped, jak se nejlepší kamarádi hlavních hrdinů dají dohromady.

Lucie Šimůnková

Moje krásná učitelka

Moje krásná učitelka 10

Moje krásná učitelka 10

 
Moje krásná učitelka 6

Moje krásná učitelka 6

 
Moje krásná učitelka 2

Moje krásná učitelka 2

 
Moje krásná učitelka 3

Moje krásná učitelka 3

 
Moje krásná učitelka 9

Moje krásná učitelka 9

 
Moje krásná učitelka 8

Moje krásná učitelka 8

 
Moje krásná učitelka 7

Moje krásná učitelka 7

 
Moje krásná učitelka 1

Moje krásná učitelka 1

 
Moje krásná učitelka 5

Moje krásná učitelka 5

 
Moje krásná učitelka 4

Moje krásná učitelka 4

 
 
Vytvořeno 22.1.2012 17:39:33 | přečteno 1988x | kino
load