NEDĚLE 9. - filmový klub - 20,00 HODIN - VĚRA 68

Věra 68 5

Dokumentární
Česko, 2012, 90 min
Režie: Olga Sommerová
Hrají: Václav Havel, Věra Čáslavská, Jan Potměšil, Martin Vačkář, Dana Zátopková

Věra 68 2
Věra 68

Sto čtyřicet medailí, z toho sedm zlatých a čtyři stříbrné olympijské, pasovaly gymnastku Věru Čáslavskou na nejúspěšnější československou sportovkyni všech dob. Stovky soupeřek se ji snažily porazit nebo se jí alespoň přiblížit. Po strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, stala se druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové a celý svět jí ležel u nohou. Ve stejném roce podepsala manifest Dva tisíce slov a svůj podpis nikdy neodvolala. Vrchol její kariéry tak vystřídal na počátku normalizace společenský pád a o dvacet let později opětovný let na vrchol, když si ji jako svou poradkyni vybral prezident Václav Havel. Pár let nato však jednu z nejúspěšnějších žen světa, držitelku nejvyššího japonského vyznamenání, vyřadila ze společnosti rodinná tragédie. Trvalo šestnáct let, než se vrátila do veřejného života. Letos oslaví sedmdesátiny. Celovečerní dokument režisérky Olgy Sommerové zachycuje osud Věry Čáslavské, který je zároveň zrcadlem československé historie a jedinečným fenoménem v historii českého národa. (oficiální text distributora)

oooo O oooo

Recenze: Věra 68

Emotivní dokument Olgy Sommerové skládá hold síle Věry Čáslavské.

Publikováno: 15.5.2012 22:00:00
Autor: Iva Přivřelová

VĚRA 68
Režie: Olga Sommerová
Scénář: Olga Sommerová
Kamera: Olga Špátová
Hudba: Aleš Březina

Vystupují: Věra Čáslavská, Radka Čáslavská, Václav Havel, John Bok, Jan Potměšil, Martin Vačkář, Dana Zátopková
Délka: 90 minut
Země původu: Česká republika
Česká premiéra: 3. května 2012
Český distributor: Cinemart
Oficiální stránky CSFD CZ Recenze Trailer

Šestnáct let se Věra Čáslavská vyhýbala společnosti. Teď se stala hlavní hrdinkou dokumentu. Filmu o vůli a o výdrži, který by se mohl a měl pouštět dětem ve školách jako inspirující příklad do života i pro povzbuzení národní hrdosti. Vlastenectví k Čáslavské patří. Její největší sportovní úspěchy se odehrály na olympiádě v Mexiko City, nedlouho po vjezdu okupačních vojsk do Československa v srpnu 1968, s nímž jasně nesouhlasila. Když pak neodvolala podpis pod manifestem 2000 slov, ani její medaile jí nepomohly, aby jí někdo doma dal práci. Tohle všechno v chronologicky vyprávěném dokumentu nechybí, stejně jako druhý veřejně známý zvrat jejího osudu, porevoluční návrat na scénu v týmu prezidenta Havla a hluboký pád do depresí poté, co její syn nešťastně zabil svého otce, atleta Josefa Odložila. O nevydařeném manželství Čáslavská stále na kameru sama moc mluvit nechce a režisérka Sommerová nechce být bulvární a nenutí ji. Ale informací o jejím životě je jinak dostatek a nějaká ta chybějící data si zájemce může najít na internetu.

Důležitější je, že Sommerové, dokumentaristce zaměřené na osudy žen, se podařilo zachytit výjimečnost své hrdinky. Že jí dala prostor, aby okomentovala ty slavné okamžiky s šarmem, vtipem a skromností, že vymyslela scény jako tahání krabic s medailemi, které sportovní úspěchy ukážou v jiném světě. I neznalý nesportovec z dokumentu pochopí, jak skvělá byla Čáslavská gymnastka, protože obsahuje dost záběrů na její cvičení. O její sportovní výjimečnosti ale tato emotivní pocta vlastně není. Víc jde o upřímný hold ženě, která bojovala, vydržela hodně, skoro se nechala zlomit, ale teď se vrátila, s novou dávkou elánu a stále schopná udělat provaz. Právě za její sílu Věru Čáslavskou milují a obdivují všichni ti, kteří si uvědomují, jak je takový charakter vzácný. Olga Sommerová evidentně patří k jedněm z nich a daří se jí tímto dokumentem vysvětlit proč. Takový film si pak může dovolit i některé zbytečné scény, kde se informace opakují, třeba ty, na nichž je poznat, že na film přispěli i Japonci. Nebo trochu zavádějící název, když film není jen o roku 1968 a nejen o Věře Čáslavské jako národním symbolu odporu proti okupaci. Pobýt ve společnosti slavné gymnastky a jejích blízkých je pořád silný zážitek.

oooo O oooo

VĚRA 68

Česká republika 2012

VZLETY A PÁDY NEJSLAVNĚJŠÍ ČESKÉ GYMNASTKY VĚRY ČÁSLAVSKÉ

Sto čtyřicet medailí, z toho sedm zlatých a čtyři stříbrné olympijské, pasovaly gymnastku Věru Čáslavskou na nejúspěšnější československou sportovkyni všech dob.

Stovky soupeřek se ji snažily porazit nebo se jí alespoň přiblížit. Po strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, stala se druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové a celý svět jí ležel u nohou.

Ve stejném roce podepsala manifest Dva tisíce slov a svůj podpis nikdy neodvolala. Vrchol její kariéry tak vystřídal na počátku normalizace společenský pád a o dvacet let později opětovný let na vrchol, když si ji jako svou poradkyni vybral prezident Václav Havel.

Pár let nato však jednu z nejúspěšnějších žen světa, držitelku nejvyššího japonského vyznamenání, vyřadila ze společnosti rodinná tragédie. Trvalo šestnáct let, než se vrátila do veřejného života. Letos oslaví sedmdesátiny.

Celovečerní dokument režisérky Olgy Sommerové zachycuje osud Věry Čáslavské, který je zároveň zrcadlem československé historie a jedinečným fenoménem v historii českého národa.

Věra 68

Věra 68 1

Věra 68 1

 
Věra 68 2

Věra 68 2

 
Věra 68 3

Věra 68 3

 
Věra 68 4

Věra 68 4

 
Věra 68 5

Věra 68 5

 
Věra 68 6

Věra 68 6

 
 
Vytvořeno 30.8.2012 15:15:20 | přečteno 2341x | kino
load