Den vítězství

IMG 0092

Každoročně si 8. května připomínáme státním svátkem Den vítězství. Den, kdy pro nás skončila nejkrvavější válka naší dosavadní historie, 2. světová válka. Neměli bychom tento den vnímat jen tak, že nemusíme do práce nebo do školy, protože je přece ten svátek.

8. květen by nám měl připomenout, co všechno se může stát, když budeme lhostejní k dění kolem sebe, když necháme jiné řídit naše životy. Když jim propůjčíme moc, která bude nakonec zneužita proti nám.

Nechci polemizovat o historických faktech či jejich politickému zkreslování jak se právě komu hodí. Tehdy to možná zpočátku nevypadalo na světovou válku a přesto byly výsledkem chování lidí desítky milionů mrtvých a zničená Evropa. Pokud budeme na svou historii zapomínat, jakpak bychom rozpoznali, že se třeba zase historie nevrací? Jak třeba začínaly pochody henlajnovců v třicátých letech minulého století a jak vypadají v letošním roce pochody ultranacionalistů a podobných skupin?

Máme mnohdy bohužel krátkou paměť. Historii budeme mít takovou, jakou budeme dnes utvářet přítomnost. Každá historie byla přeci kdysi současností. Pokud si alespoň tohle každoročně 8. května uvědomíme a připomeneme, jistě to nebude málo. Nezapomeňme ale také na vzpomínku a díky těm, kteří nám ke svobodě pomohli. Nebyli to žádní politici a mocipáni, ale prostí lidé, kteří se postavili zlu a bezpráví. Mnohé to stálo život, mnozí ztratili vše, co měli. Zkusme si každý na chvilku sednout a zapřemýšlet - jak by mi asi teď bylo, kdyby válka byla? Jak rychle by se nám všem změnil žebříček hodnot a vůbec celý život…

Za účast na vzpomínce na padlé ve 2. světové válce děkuji Ing. Miroslavu Kadlecovi a PhDr. Ladislavu Slámečkovi - členům Klubu přátel historie Slavičínska.

Ing. Jaroslav Končický
starosta

Vytvořeno 7.5.2009 11:40:21 - aktualizováno 7.5.2009 11:41:48 | přečteno 1755x | Marie Rumplíková
load