Nikdy se nevzdávej! Vzpomínka na Jana Pivečku

bata1

Před pár dny, 24. 10. 2009, jsme si připomněli nedožité 90. narozeniny slavičínského rodáka a patriota a zakladatele naší nadace pana Jana Pivečky. Jsme nesmírně rádi, že jeho jméno nese kromě naší nadace také místní gymnázium, což mimo jiné znamená, že nositeli jeho odkazu budou především mladí lidé, do kterých vkládal velké naděje. A mnozí z nich dokazují, že právem.

Dnes nebudeme na tomto místě připomínat jeho životopis, i když i ten by stál za to. Pan Pivečka působil ve více než 70 zemích - ale myslím si, že daleko více ho všem, kdo měli to štěstí se s ním setkávat, připomene pár řádků o životě z knihy „Jan Pivečka: Nikdy se nevzdávej!“: „Snad to nebude znít neskromně, ale já jsem šťastný. Mám totiž takovou povahu, že všechno v životě beru s optimismem a pokorou. Všecko, co se původně jevilo jako největší tragédie, se nakonec ukázalo být dobré a prospěšné... Můj život byl taková všehochuť. Byl plný nejrůznějších příhod, nehod, radostí, smutků, bolestí i pěkných okamžiků. Když má někdo tak naplněný život, jako jej vedu já doposud, může si s klidným svědomím říci: „Tys toho tolik zažil, že se nemusíš bát umřít.“
„Já bych si však přál mít ještě alespoň deset stejných životů, abych se mohl dočkat, že svět bude lepší - všichni lidé si budou navzájem pomáhat a budou šťastní. Na svém životě bych nic neměnil.“
Těmito slovy se Jan Pivečka loučil s čtenáři knihy o osudech valašského ševce. Za necelých čtrnáct dnů poté, co tato slova napsal, se pak v lednu 2004 nečekaně s námi a milovaným Slavičínem rozloučil navždy.
Věříme, že si na něj mnozí vzpomenete spolu s námi stejně tak, jak by to udělal on - s úsměvem, s vděčností za vše dobré, co nám předal a s optimismem a vírou, že vše špatné se zase v dobré obrátí.
Za Nadaci Jana Pivečky Mgr. Božena Filáková

Vytvořeno 23.10.2009 11:03:50 - aktualizováno 23.10.2009 12:59:43 | přečteno 2353x | Marie Rumplíková
load