Co se děje v Armyparku?

Klub vojenské techniky   areál

Vážení čtenáři. Dovolte mi, abych Vás čas od času informoval o dění v areálu bývalých kasáren Sokolovo, který se nyní objevuje pod názvem Army park Slavičín.

Hned úvodem bych vysvětlil, proč tam stojí řada vojenských automobilů, se kterými se zdánlivě nic neděje. Je však třeba si uvědomit, že tyto vozy byly již vyřazené z armády a přišly k nám v žalostném stavu. Na jejich opravu a uvedení do odpovídající podoby je třeba stovky hodin práce a vynaložené finanční prostředky jdou do desetitisíců. Všechny opravy jsou prováděny v našem volném čase a z našich peněz. A proč to všechno děláme? Jsme přesvědčeni, že tak úžasné a nadčasové auto, jakým Praga V3S bezesporu je, si zaslouží mít vlastní muzeum. Tolik na vysvětlenou těm, kteří se ptají, cože se v těch kasárnách vlastně děje.
Z výše uvedených důvodů rekonstrukce pokračují jen velmi pomalu, avšak opravených strojů přibývá. Mnozí z Vás už měli možnost vidět obrněný transportér BVP Sněžka,obrněný automobil BRDM 2rch, který je v průzkumné chemické verzi, pojízdnou fotopracovnu „CECILIE“, nesmí chybět klasika let minulých „vétřieska“ valník. Další v řadě je opět „chemik“. Je to V3S ARS - odmořovací automobil. Následuje polní pošta, opět skrytá ve skříni Pragy V3S, a další skříňový automobil určený pro přepravu vojáků. Součástí Army parku jsou i vozy UAZ ve štábní i víceúčelové verzi jako sanita nebo topografické pracoviště. I vojsko má hlad,takže renovovaná polní kuchyň PK 26H je samozřejmostí.
Naše exponáty však nejsou jen statické modely bez možnosti pohybu. Vidět jste je mohli na nejrůznějších akcích jako jsou Slavičínský Šikula, Helpíkův pohár nebo Park párty Slavičín. V loňském jsme se aktivně podíleli na instalaci pamětních desek a vzpomínkových setkáních na počest letce RAF, pplk. Otakara Janůje v Rudimově, letce RAF, plk. Stanislava Mikuly v Boršicích a člena paraskupiny CLAY Jiřího Štokmana v Buchlovicích. Účastnili jsme se na oslavě dne dětí v Bojkovicích, kácení máje v Pozlovicích a na mnohých jiných. Veřejnosti ve Slavičíně jsme se ukázali při příležitosti oslav k ukončení II. světové války a Dne otevřených dveří v kasárnách. Naším prvním opraveným strojem byla fotopracovna CECILIE, se kterou jsme byli v lednu 2009 na setkání vojenské techniky v Rokycanech, za což jsme si zasloužili diplom pro nejvzdálenější osádku. Od té doby se průběžně objevujeme na nejrůznějších vzpomínkových akcích nebo oslavách. Jednou z posledních je účast na doprovodném programu při konání národního mistrovství modelářů, žáků, v Luhačovicích.
S technikou jsme zváni i na spoluúčast při konání 1. leteckého dne v Bojkovicích.
Vidíte, že klid je opravdu jen zdánlivý, protože Army park žije!
Tomáš Hájek

Vytvořeno 24.6.2010 9:11:58 - aktualizováno 24.6.2010 9:55:34 | přečteno 3740x | Marie Rumplíková
load