Desetiletý SLAVIČAN oceněn Evropskou unií umění

Slavičan - cimbálová muzika

Hudba nezná hranic. Ani mezi Slavičínem a Valašskými Klouboukami. Muzikanti si cestu k sobě najdou vždycky. Základní škola - ; Vlára poskytla zázemí, a tak mohla v roce 2000 vzniknout cimbálová muzika Slavičan. Navázala na činnost zdejší cimbálové muziky Slavíček, působící ve městě v letech 1981 - ; 1999 pod vedením primáše a ředitele místní ZUŠ Františka Staňka.

Během svého desetiletého působení se v muzice vystřídalo mnoho muzikantů. V současné době má Slavičan osm členů, primáškou je Anička Jordánová, uměleckým vedoucím Zdeněk Polách a manažerem Aleš Ptáček.
Cimbálová muzika absolvovala již nespočet kvalitních vystoupení, jak na domácí půdě, tak v řadě evropských zemí. Odhalila tři pamětní desky význačným folklorním osobnostem regionu - učiteli Milanu Švrčinovi ve Slavičíně, primáši Jiřímu Košelkovi v Popově a „tetičce“ Libuši Sušilové ve Valašských Kloboukách, neboť si váží jejich odkazů, z nichž v mnoha případech čerpá.
Každoročně organizuje tradiční „Valašský bál“, hraje pod „Vánočním stromem“ tradičně rozsvěcovaným první prosincový pátek ve Slavičíně. V březnu pořádá pro přátele a sponzory pravou valašskou zabijačku s názvem „Slavičínská štětina“ a v měsíci srpnu pak zahradní slavnost „Lipinský brk“.
V roce 2007 vydala svoje první CD a DVD s názvem „Od jara do zimy …“, v loňském roce oslavila osmdesáté narozeniny Jarmily Šulákové společným koncertem „Fleret a Slavičan valašské královně“, ze kterého bylo pořízeno DVD. Jeho křest proběhl 27. 11. 2010 ve slavičínské Sokolovně u příležitosti desátého výročí vzniku muziky opět na společném koncertu s názvem „Fleret a Jarmila Šuláková Slavičanu“. Desetiletá činnost muziky byla na gala večeru oceněna „Čestným uznáním za umělecké zpracování a interpretaci moravských lidových písní“ prezidentem Evropské unie umění PhDr. Petrem Vašíčkem.
Hlavní devizou Slavičanu je zejména vokální projev všech členů muziky. Zaujme Vás nejen po hudební stránce, ale Vaše oko potěší i pohled na dívčí část souboru. Díky podpoře města Slavičín a dalších sponzorů, jimiž jsou firmy CAMO, s. r. o., MK GAS, s. r. o., WTA group, s. r. o. či DOSTAV, a. s., může Slavičan realizovat jak akce pro širokou veřejnost, tak uchovat svá vystoupení na CD a DVD pro budoucí generace.
Přejme Slavičanu do dalších deseti let spoustu krásných vystoupení a další audio a video nahrávky, které se stanou bezesporu součástí pokladnice našich lidových tradic.
PaedDr. Petr Navrátil, zřizovatel

Vytvořeno 30.12.2010 8:42:19 - aktualizováno 30.12.2010 8:46:04 | přečteno 2054x | Marie Rumplíková
load