Město Slavičín je zapojeno v projektu Bioregions.

BioRegions

Projekt Bioregions podporuje vytváření „bioenergetických regionů“ ve venkovských oblastech Evropy. Cílem tohoto projektu je podpořit energetickou soběstačnost region tím, že se bude získávat alespoň třetina dodávek energie z regionálních zdrojů a z udržitelné biomasy. Dále podporuje stabilizaci ceny energie, zaměstnanosti a zlepšení stavu ovzduší.

Projekt je realizován Energetickou agenturou Zlínského kraje a zástupci měst Slavičín, Brumov- Bylnice, obcí (Bohuslavice nad Vláří, Brumov-Bylnice, Jestřabí, Lipová, Návojná, Nedašov, Nedašova Lhota, Petrůvka, Rokytnice, Rudimov, Slavičín, Šanov, Štítná nad Vláří-Popov) a podnikatelů. Projekt je o přenosu zkušeností vyspělých zahraničních partnerů a partnerů, kteří se od nich učí.

Vedoucím partnerem projektu je  WIP-Renewable Energies, Německo,
Partner 2: ENVIROS, Česká republika,
Partner 3: VTT Technical Research Centre of Finland, Finsko,
Partner 4: Agricultural University of Athens, Řecko,
Partner 5: Bioenergy Centre Achental, Německo,
Partner 6: LTC , Švédsko,
Partner 7: Ekodoma, Lotyšsko,
Partner 8: Westmeath Community Development limited, Irsko,
Partner 9: Energy Agency of Plovdiv, Bulharsko,
Partner 10: AMENAGEMENT SYNDICATE OF TRIEVES, Francie;
Partner 11: Energetická agentura Zlínského kraje, Česká republika,
Partner 12: EHM International, Spojené království,
Partner 13: ELARD aisbl – European Leader Association for Rural Development, Belgie.
Aktivity projektu jsou realizovány v období květen 2010 až květen 2013.

S ohledem na značné využití štěpky ke spalování a výrobě tepelné energie jak ve Slavičíně, tak Brumově-Bylnici, zbývá vytvořit biomasové obchodní centrum, které by dle Akčního plánu pro biomasu (EAZK 2011) mělo vzniknout v Brumově-Bylnici. Tím by se měl nastartovat lokální trh a podpořit firmy i občany ve využívání biomasy (dřevní štěpka, brikety atd.) k získávání tepelné energie.

ikona souboruBioRegions
ikona souboruBioregions - Akční plán pro biomasu