Opravy kulturních památek v roce 2012

kriz v hradku

Na území města Slavičín v letošním roce pokračují opravy kulturních památek v souladu s plánem akcí památkové obnovy. S pomocí dotace z Fondu kultury Zlínského kraje byl opraven kříž v Hrádku na Vlárské dráze.

 Na území města Slavičín v letošním roce pokračují opravy kulturních památek v souladu s plánem akcí památkové obnovy.

S pomocí dotace z Fondu kultury Zlínského kraje byl v celkovém nákladu 38 160 Kč opraven kříž z roku 1887 v Hrádku na Vlárské dráze, přičemž dotace činila 20 000 Kč a zbytek byl hrazen z rozpočtu města. Pískovcový podstavec kříže byl očištěn od cementových barevných nátěrů a nevhodných doplňků. Na jeho čelní straně byl obnoven nápis, který byl v minulosti zatmelen. Kovový kříž s plastikou těla Krista byl opatřen ochranným nátěrem a na něm byla zavěšena původní kovová cedule s nápisem.

Opravy se dočkala také zvonice v Nevšové, která pochází z roku 1907 a v loňském roce byla prohlášena ministerstvem kultury za kulturní památku. Práce na zvonici byly zahájeny v měsíci září a budou zahrnovat opravu zvlhlého zdiva a omítek exteriéru, vybudování okapového chodníku a zpevněných ploch, nátěr střechy a dřevěných sloupů nástavby střechy, opravu vstupních dveří, obložek a okna, repasi dřevěného podhledu a opravu omítek interiéru a podlahy. Na tuto akci přispělo Ministerstvo kultury ČR v rámci programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností částkou 50 000 Kč. Celkem bude oprava stát 93 880 Kč, dofinancována bude z prostředků rozpočtu města Slavičín.

Třetí, závěrečnou etapou v celkovém nákladu 1 475 526 Kč prošla letos oprava střechy kostela sv. Vojtěcha. Ministerstvo kultury ČR na ni přispělo částkou 95 000 Kč z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Částkou 80 000 Kč z fondu kultury podpořil tuto etapu Zlínský kraj. Zbytek tvořily finanční prostředky Římskokatolické farnosti Slavičín.

Mgr. Iva Florešová

Vytvořeno 27.9.2012 14:47:53 | přečteno 2102x | Marie Rumplíková
load