Slavičín

oficiální stránky města
Pátek, 3. prosinec 2021

Vyhledávání

NIC NEŽ NÁRODOPIS – oceněn!

Film o Milánu Švrčinovi získal ocenění na festivalu Etnofilm Čadca. Na vzniku filmu se podílelo i město Slavičín. 

Na sklonku loňského roku při premiéře filmu „Nic než národopis“ už tvůrci filmu věděli, že nechtěli vyrobit pouze jednorázovou vzpomínku na pana učitele Milana Švrčinu. Chtěli ukázat nadčasovost Milana Švrčiny jako pedagoga i folkloristy.

Režisér Zdeněk Zvonek zaslal své dílo na Etnofilm Čadca již v květnu letošního roku. V červenci se dověděl potěšující zprávu, že film oslovil výběrovou komisi a postoupil do soutěžního kola na festival.

Již v průběhu festivalu, kterého jsme se osobně zúčastnili, jsme poznali, že film diváky zaujal. Zástupce slovenské menšiny v maďarské televizi dokonce natolik, že s námi natočili rozhovor do své reportáže. Všichni přítomní byli překvapeni, že film není financován velkou produkční společností, ale je dílem mnoha drobných dárců, sponzorů a nejmenovaných pomocníků.

V samotné soutěži byly zastoupeny filmy především slovenské a české, ale také maďarské, polské, italské,slovinské, chorvatské. I vzdálenější země zaslaly své zástupce, např. Nový Zéland, Spojené arabské emiráty.

Hlavní ceny, stříbrný a zlatý turoň, zůstaly letos na Slovensku, bronzového si odváželi tvůrci do Itálie.

Film „Nic než národopis“ zvítězil mezi českými dokumenty. Cenu za nejlepší český film osobně předala velvyslankyně České republiky na Slovensku Lívia Klausová režisérovi Zdeňku Zvonkovi za „přesvědčivé zobrazení výrazné osobnosti a její přínos k uchovávání folklórní tradice“.

Pan učitel Milan Švrčina si dopisoval s lidmi z celého světa a hudbou překračoval hranice. A nyní jeho odkaz také putuje za hranice Valašska, i když prozatím jen za ty nejbližší, slovenské a maďarské.

Lilka Prossová a Zdeněk Zvonek 

„Nic než národopis“

Velvyslankyne

Velvyslankyne

 
Diplom

Diplom

 
 
Vytvořeno 4.11.2014 9:16:42 - aktualizováno 4.11.2014 9:24:24 | přečteno 1714x | ZakovaZ

Navigace

město Slavičín

 
 

město Slavičín
Osvobození 25, 763 21 Slavičín

tel.: 577 004 800*
fax: 577 004 802
e-mail: podatelna@mesto-slavicin.cz
ID datové schránky: jsub2vd

IČ: 00284459
DIČ: CZ00284459
č.ú.: 2924661/0100, KB a.s.

 
load