Úterý, 30. listopad 2021

Pomoc pro oběti trestných činů

Ať už se rozhodnete trestný čin oznámit či neoznámit, jsme připraveni Vám pomoci. Denně se v rámci kriminality mnoho lidí ocitne v roli oběti a jsou nuceni se s touto nelehkou situací poprat. Mohou být poškozeni nejen fyzicky či majetkově, ale trestný čin u nich může způsobit vážnou psychickou újmu. Je na místě, aby těmto lidem byla poskytnuta pomoc a byli podporováni jak během celé doby vyšetřování, tak i po ní.
S tímto posláním pracují pracovníci Probační a mediační služby, specializovaní na pomoc obětem trestných činů.

„Našim primárním cílem je, aby se oběť dověděla o svých právech, o postupech jednotlivých orgánů činných v trestním řízení, objasnit jí, co může žádat. Každý potřebuje individuální přístup. Disponujeme řadou kontaktů na odborníky a pomáhající profese. Díky tomu může být pomoc obětem poměrně široká. Snažíme se pomoci znovu naleznout pevnou půdu pod nohama, která byla trestným činem oběti narušena. Případů, kdy i běžná krádež zanechala na oběti hluboké následky, známe asi všichni mnoho. Proto, pokud se Vy, či někdo jiný ve Vašem okolí stane obětí trestného činu, neváhejte se na nás obrátit,“ říká poradkyně jedné z 55 poraden po celé ČR, Iveta Holomková.

Jednou z těch, kteří poradnu navštívili, je i paní V. (60 let), která se stala obětí krádeže. Okradl ji rodinný příbuzný, který je drogově závislý, o čemž rodina nevěděla. Škoda se pohybovala ve výši 45 tis. Kč. Pachatel byl za tento čin a za zanedbání povinné výživy své nezletilé dcery odsouzen k trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem, současně mu byla uložena povinnost nahradit způsobenou škodu. Během jednoho roku podmíněného odsouzení pachatel nahradil poškozené pouhé 2 tis. Kč. Jelikož se stal dealerem drog, byl dopaden a odsouzen k trestu nepodmíněnému, který si v současné chvíli odpykává. Ve spolupráci s poradnou poškozená klientka využila svého práva na nahlížení do spisu a zjistila, že pachatel disponuje osobním vozidlem. Lze tedy podat návrh na prodej této movité věci ve prospěch uspokojení pohledávky poškozené klientky. Dále byla podána žádost o pomoc soudu, aby tento zjistil, zda je pachatel ve výkonu trestu pracovně zařazen a poškozená klientka mohla podat návrh na srážky ze mzdy.

Jakkoliv se může zdát řešení situace zpočátku bezvýchodné, vždy zde existuje nějaké východisko, jak obětem trestných činů pomoci za účelem uspokojení jejich potřeb (podpora, poradenství, konkrétní kroky k nápravě vzniklých následků). Nelze stanovit všeobecný návod na řešení jednotlivých problémů, vždy záleží na individuální situaci. Právě za tímto účelem byla ve Zlíně zřízena Poradna pro oběti, která Vám nabízí veškeré služby a pomoc zdarma, v případě zájmu i anonymně.

Bc. Iveta Holomková, poradce pro oběti trestných činů v okresech Zlín a Kroměříž

Poradna pro oběti Zlín
adresa: Vodní 1972