Sobota, 4. prosinec 2021

Slavičín podpořil bydlení občanů půjčkami za více než dva miliony

zápůjčky FRB

Velmi výhodný 1,5procentní úrok poskytuje město Slavičín na půjčky z Fondu rozvoje bydlení. Občanům pomáhají financovat obnovy bytů a domů od jednoduchých rekonstrukcí až po celkové obnovy fasád, výměny oken, vytápění apod. Zájem je proto velký. „V letošním roce jsme vyhověli jedenácti žádostem o půjčky a celková poskytnutá částka činila 2 198 000 korun,“ sdělil starosta města Tomáš Chmela.

Zájem o půjčky byl letos natolik vysoký, že muselo dojít ke krácení, aby se na všechny žadatele dostalo stejným dílem. „Není divu, naše řešení je jednoznačně nejekonomičtější formou, jak řešit své rekonstrukce,“ doplnila Taťána Lysáčková ze slavičínského městského úřadu. Oblíbená možnost půjček na podporu bydlení není obvyklá v každém městě, jak by si možná mohl někdo myslet. Ve Zlínském kraji funguje například v Holešově.

V minulosti se sazba úroků ve Slavičíně pohybovala od 6% až po historicky nejnižších 1,5%, což je výhodné a dostupné nejen pro mladé páry, ale například i pro seniory. „Podmínkou je však nemovitost vlastnit,“ upozornila Lysáčková.

Doplnila, že město nevyžaduje žádné záruky v podobě potvrzeného příjmu jako například bankovní ústavy, je však podmíněno ručitelským prohlášením dle výše zápůjčky. Při menší půjčce do 50 000 stačí 1 ručitel, od 50 001 do 150 000 korun jsou potřeba ručitelé dva a při nejoblíbenějším typu zápůjčky při částce vyšší než 150 000 korun je v podmínkách stanoven počet ručitelů na tři. Splatnost každé půjčky je až 6 let, což nabízí dostatek prostoru pro uvážlivé řešení. Žádat o půjčku lze i opakovaně, ale s rozdílným účelem u stejné nemovitosti. U výjimek, jako jsou například okna, fasáda či zateplení obvodového pláště domu, lze zažádat i opakovaně s odstupem 15 let.

„Do dalších let plánujeme udržet tento fond a nadále bude využíván pro občany našeho města,“ ujistil starosta města Tomáš Chmela. „Ne všechna města jej svým občanům poskytují a tak jsme rádi, že pro vás můžeme být nadále pomocnou rukou při zvelebování svých domovů.“ Více informací o tomto tématu pro občany poskytne Bc. Taťána Lysáčková, odbor ekonomický, tel.: 577 004 822 a email ekonom1@mesto-slavicin.cz.

Vytvořeno 14.11.2019 10:58:50 | přečteno 531x | pfeiferovaj