Neděle, 28. listopad 2021

Slavičín restauruje unikátní sochu. Ukazuje, jak si lidé v 18. století představovali lva

Unikátní socha svaté Tekly v Divnicích, místní části Slavičína, právě prochází restaurováním. „Tato památka byla již ve velmi špatném technickém stavu, kámen (místní pískovec) byl zvětralý, proto jsme přistoupili k restaurování,“ popsal starosta města Tomáš Chmela.

Jde o vzácnou památku z 18. století, navíc zasvěcenou svaté Tekle, což není právě obvyklá světice ve Zlínském kraji. „V zemi je, pokud vím, jen jeden kostel svaté Tekly a pouze několik kaplí. Soch je sice víc, ale o další ve Zlínském kraji nevíme,“ doplnil starosta.

U nohou svaté Tekly je také kuriózně vyobrazen lev, který krále džungle, jak ho známe, příliš nepřipomíná. „Je to jakési stvoření s velkou tlamou, ale jinak lvu podobný opravdu moc není. Autor sochy zřejmě znal lva pouze z doslechu, a tak zapojil fantazii,“ podotkl Chmela. „I proto je naše divnická socha opravdu unikátní a hodna návštěvy, protože ukazuje, jak si tehdejší lidé představovali lva.“

Socha svaté Tekly stojí na návsi u kaple v Divnicích vedle sochy Panny Marie (Mariánský sloup) a sochy Jana Nepomuckého v dohledné vzdálenosti od bývalého divnického zámku, ze kterého už nezbylo téměř nic. Jde vlastně o vzorový fragment barokní krajiny, kdy spolu památná místa opticky komunikovala a nedělila je velká vzdálenost.

Restaurování sochy je převážně hrazeno z dotace Ministerstva kultury ČR v rámci programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Výše příspěvku činí 151 tis. Kč, celkové náklady na restaurování činí 229 174,- Kč včetně DPH.

Restaurování sv. Tekla Divnice

Socha sv. Tekly v Divnicích