Úterý, 30. listopad 2021

Slavičínský boj o záchranu policie nekončí. Zastupitelé schválili petici

Logo Policie ČR

Riziková oblast pohraničí a dlouhé dojezdové vzdálenosti, které by mohly skončit i tragédií. To hrozí Slavičínu a přilehlým obcím v případě, že policie uspěje na ministerstvu vnitra se svým návrhem na zrušení obvodního oddělení policie ve Slavičíně.

Město se tomu hodlá bránit všemi možnými prostředky. „Budeme bojovat do posledního dechu. Pro naše obyvatele je to opravdu nebezpečný návrh. Dojezdové vzdálenosti se například v zimě můžou tak prodloužit, že policistům z Luhačovic bude trvat cesta i hodinu,“ uvedl starosta Slavičína Tomáš Chmela.

Policie v oficiálním stanovisku tvrdí, že se při svém rozhodování řídí účelností a efektivitou. Tato slova ve Slavičíně však považují za absurdní. „Jak si jejich efektivitu vyložit, když opravili slavičínskou služebnu za téměř deset milionů korun a nám zruší obvodní oddělení, zatímco ho ponechají v Luhačovicích, kde jsou policisté v nájmu a stísněných prostorách? To mi účelné ani efektivní příliš nepřijde,“ upozornil Tomáš Chmela.

Na jednání o budoucnosti slavičínského oddělení, které se uskutečnilo 26. srpna, starostové z regionu požadovali, aby se rozhodnutí o rok odložilo a počkalo se s vyhodnocením kriminality po ukončení akce „Výbuch“ ve Vrběticích. „Současná nízká kriminalita je způsobena zvýšeným pohybem ozbrojených složek v regionu. Jen blázen by tu šel krást, když na každém kroku potkává policisty. Jakmile ale skončí hlídání muničních skladů, kriminálníci si k nám do příhraničí cestu opět najdou,“ varuje Chmela.

Plán na zrušení obvodního oddělení je další ranou, kterou Slavičín schytává v poslední době od státu či kraje. Vzpomeňme nedávný pokus na zrušení dálkových autobusů do Brna, plánované rušení pobočky finančního úřadu v Luhačovicích nebo rušení stavebního úřadu. „Každý tento krok pak demotivuje občany, kteří u nás chtějí zapustit kořeny,“ podotkl Chmela.

Starostu Chmelu straší černý scénář, který se odehrál v Uherském Ostrohu. „Přesně jako u nás jim změnili obvodní oddělení na stanici s tím, že se vlastně nic nezmění. Z reakcí místních máme bohužel zcela opačné informace. To nechceme dopustit,“ uzavřel starosta Slavičína.

Na zprávu z policie reagovali ihned slavičínští zastupitelé, kteří se shodli na nesouhlasné petici, která bude adresována předsedovi vlády, ministru vnitra a policejnímu prezidentovi. Obyvatelé regionu ji mohou podepsat na městském úřadě ve Slavičíně, na okolních obecních úřadech a na dalších místech.

ikona souboruPetice
Vytvořeno 20.9.2019 11:43:58 | přečteno 836x | pfeiferovaj