Pondělí, 6. prosinec 2021

Slavičín má jako jedno z mála měst vlastní čaj – Slavičaj. Zítra ho pokřtí

Heřmánkové odpoledne plakát final

Křest neobvyklého produktu – vlastního městského čaje – se uskuteční zítra ve Slavičíně. „Žijeme v čisté bělokarpatské přírodě, jejíž výdobytky jsme chtěli využít,“ řekl starosta města Tomáš Chmela. Doplnil, že tímto počinem chtěl posílit identitu Slavičína jako svébytného regionu a také získat originální regionální dárek.

Při výrobě čaje město spolupracovalo s bylinnou farmou Květomluva z nedalekých Vlachovic, jejíž šéf Radek Fryzelka složení směsi vymyslel a poté i sám namíchal. „Vybíral jsem pro Slavičín zvolené byliny nejen tím, že jsou zde typické, že zde hojně rostou, ale i svým zaměřením. Slavičín má krásné jméno  a hlavně vizi ve jménu - "slavný čin." Proto jsem chtěl, aby čaj představoval onen slavný čin, lidi inspiroval a pomáhal jim k dobromyslnosti a k dobrým slavičínským činům,“ uvedl Fryzelka.

Čaj je bylinně výrazný, uklidňující, s dominující chutí meduňky a dobromyslu. Základem kvality jsou byliny. „Ty jako  vždy používáme výhradně z našich ekologicky certifikovaných, krásných podhorských polí z Vlachovic. Pěstujeme je vyloženě ručně a co nejvíce pečlivě. V rámci republiky jsme tím, že používáme jen vlastní byliny, naprosto výjimeční,“ upozornil Radek Fryzelka z Květomluvy.

Bylinný čaj Slavičaj je složen z nekvalitnějších místních BIO bylin a ovoce typických pro toulky podhorskou krajinou v okolí Slavičína. Z bylinek a ovoce voňavých, uklidňujících, s dobromyslnou valašskou myslí, vůní i chutí, skrytě kouzelný jako celé Slavičínsko.

Dalším doprovodným čajem pro město je pak Slavičínské léto, které vám připomene vůni letních slavičínských mýtin, teplých slunečních paprsků a osvěžujícího stínu stromů. Pití čaje Slavičínské léto je jako procházka po lesích a stráních Valašska za letních dní. Osvěžující máta, voňavé smrkové výhonky a nasládlé listy maliníku, ostružiníku a jahodníku tvoří dokonalou souhru, která řečí květomluvy vyjadřuje moudrost, krásu, štěstí a lásku. Vzpomeňte si na prázdninovou pohodu a radost ve svém hrníčku.

Oba čaje budou k ochutnání i zakoupení na Heřmánkovém odpoledni, které se bude konat v parčíku u Horákovy vily (městská knihovna) od 14 hodin. Akce se koná pod záštitou slavičínského rodáka, europoslance Stanislava Polčáka, který čaj oficiálně pokřtí. (tz)

Vytvořeno 5.6.2020 15:23:36 | přečteno 759x | pfeiferovaj