Úterý, 30. listopad 2021

Slavičín oslavil 75 let svobody u hrobů rumunských vojáků

V sobotu 2. května jsme si ve Slavičíně připomněli 75. výročí osvobození města na pietním aktu, který se konal ve 13 hodin na místním hřbitově a na dalších místech.

Hroby vojáků smáčel silný déšť - zato za půl hodiny ve Slavičíně-Hrádku, kde pietní akt pokračoval, už na věnce svítilo ostré slunce. Starosta města Tomáš Chmela vzpomněl okamžiky, kdy v noci z 1. na 2. května roku 1945 přicházeli první rumunští vojáci do Slavičína a osvobozovali jej. V krátkém projevu našel i paralelu s dneškem, kdy se potýkáme s koronavirovou krizí, která je často přirovnávána k válce. „Svoboda není samozřejmost a právě výročí osvobození nám pomáhá si tuto skutečnost připomenout a uvědomit,“ řekl starosta Chmela na slavičínském hřbitově.

Zúčastnění mohli také vidět novou terracovou desku na hrobě padlého rumunského vojáka, která byla vyměněna v souladu s památkovou hodnotou hrobu. Výměnu provedl minulý týden tým mladých restaurátorů, jež mají kořeny ve Slavičíně – Eva Jančeková a Jan Pawlas.

Osvobození Slavičína v roce 1945 si vyžádalo životy nejméně 12 rumunských vojáků, kteří padli v bojích okolo Slavičína, Hrádku, Rudimova a Lipové. Dalších pět místních obyvatel zahynulo těsně před koncem války při zbytečném bombardování 21. dubna. Všechny tyto oběti mají své pomníky na slavičínském hřbitově, kde se uskutečnila stěžejní část pietního aktu. Původní plán na větší oslavu za účasti rumunské ambasády, armády a dalších čestných hostů zhatil koronavirus. (tz)

Pietní akt - osvobození Slavičína

Pietní akt 2. května - osvobození Slavičína