Slavičín řeší havarijní stav mostů. Obrací se i na obecní svazy

Dvacítka mostů a lávek, přičemž zhruba polovina vykazuje závažné poruchy. Tak by se dal shrnout akutní problém, který stejně jako mnoho jiných měst řeší i Slavičín.

„V letošním roce opravujeme 2 lávky pro pěší za bezmála 2 miliony korun. I tak ale zůstává dalších 9 mostů v silně narušeném stavu,“ informoval starosta Slavičína Tomáš Chmela. Současná ekonomická krize prakticky vylučuje, že by město z vlastních příjmů bylo schopno všechny ohrožené a zchátralé mosty opravit.

„Potřebné rekonstrukce si totiž jen ve Slavičíně vyžádají částku okolo 40 milionů korun,“ nastínil Chmela. Jak z toho ven? „Jedinou šancí je čerpání dotací, kterých je však pro tento účel jako šafránu, proto jsem se rozhodl jednat a obrátit se na zástupce obcí na celostátní úrovni,“ uvedl.

Slavičínský starosta se proto rozhodl vyzvat ke spolupráci další subjekty. „Pokud se máme z nastupující krize proinvestovat, jak nám radí vláda, nesmíme zapomenout právě na havarijní stav mostů. Není to totiž problém jen Slavičína,“ řekl starosta Chmela a doplnil, že se rozhodl požádat předsedy největších obecních svazů Stanislava Polčáka (Sdružení místních samospráv) a Františka Lukla (Svaz měst a obcí) o spolupráci při prosazování nových dotačních titulů právě na rekonstrukce mostů a lávek. „V opačném případě nám hrozí, že se dočkáme jejich postupného uzavírání, k čemuž už jsme museli přistoupit u jedné lávky pro pěší,“ uzavřel starosta Chmela. (tz)

graf mosty   TZ stav mostů, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 16.7.2020 13:51:03 - aktualizováno 16.7.2020 13:51:04 | přečteno 649x | pfeiferovaj