Čtvrtek, 9. prosinec 2021

Slavičínské knihovně se daří, půjčila téměř 78 tisíc knih za rok

Horakova vila

Statistika nuda je, má však cenné údaje, praví klasik. I městu Slavičín z těchto cenných údajů letos vyšly pozitivní skutečnosti o městské knihovně. Nejdůležitější informací je to, že se jí činnost daří.

Za loňský rok 2019 ji na základě prezenčních listin navštívilo neuvěřitelných 57 tisíc uživatelů, včetně členů spolků, a návštěvníků kulturních a vzdělávacích aktivit.  Protože městská knihovna sídlí v multifunkčním objektu bývalé Horákovy vily, mají knihovnice mimo poskytování standardních služeb čtenářům na starosti mnohem více úkolů.

Jde zejména o zajištění zázemí a činností pro mnoho slavičínských spolků a zájmových organizací, které sídlí pod její střechou.  „Přes deset tisíc návštěvníků k nám přišlo za loňský rok jen na kulturní akce. Pořádají se u nás besedy pro děti a mládež, akce pro seniorské spolky a sdružení handicapovaných občanů. Pro veřejnost pak probíhají workshopy, výstavy, vernisáže, přednášky nebo talkshow s populárními osobnostmi,“ upřesnila vedoucí městské knihovny Gabriela Klabačková.

Dodala, že v knihovním fondu je téměř 44 tisíc knih a neustále jej navyšují. Za loňský rok tak do knihovny přibylo 1315 přírůstků. „Lidé mají nejraději krásnou literaturu, kde jsme provedli výpůjčku v téměř 48 tisících případech.  U čtenářů se však zvyšuje zájem i o půjčování časopisů, audioknih, deskových her a také elektronických knih,“doplnila Klabačková.

S prací městské knihovny je spokojen i starosta města Tomáš Chmela: „Všechnu tuto práci zajišťují pouze tři pracovnice a musím dodat, že na vysoké úrovni. Za to jim chci poděkovat,“ uvedl starosta Slavičína.

Městská knihovna v Horákově vile sídlí od roku 2011, kdy se přestěhovala z nevyhovujících prostor stávající hasičské stanice. V roce 2017 získala slavičínská knihovna celostátní ocenění Nejlepší městská knihovna. Ve Slavičíně žije zhruba 6 400 obyvatel.

(tz)

Vytvořeno 7.2.2020 15:16:31 - aktualizováno 7.2.2020 15:17:19 | přečteno 221x | pfeiferovaj