Středa, 8. prosinec 2021

Co dělat v případě, že váš dodavatel energie ukončil činnost

Pokud patříte mezi zákazníky společností, které vám doposud dodávaly elektřinu či zemní plyn a momentálně ukončily dodávky, případně lze očekávat, že je v nejbližší době ukončí, budou se vám hodit následující informace:

NEPANIKAŘTE

O dodávky nepřijdete, dál budete moci odebírat plyn i elektřinu, neboť zákon na tuto situaci pamatuje institutem tzv. dodavatelem poslední instance. Jako zákazníci jste chráněni a pokud do určitého data nepřejdete sami k některému dodavateli sami (jedná se řádově jen o několik dní od vyhlášení úpadku), automaticky přecházíte k dodavateli poslední instance, který operuje ve vašem území, tedy určuje se podle místa odběru. (Ve Slavičíně je dodává elektřinu ČEZ distribuce, plyn pak GasNet s. r. o.).

ZRUŠTE SIPO A TRVALÉ PŘÍKAZY

Abyste opravdu nepřišli ani o korunu, je vhodné okamžitě zrušit SIPO platby a trvalé příkazy. Dnem zahájení náhradní dodávky se stáváte novým zákazníkem dodavatele poslední instance a tomu budete dodávky hradit. Dodavatel poslední instance vás bude kontaktovat o zahájení dodávek, podmínkách a ceně.
Společnosti přerušující dodávky energií musí vytvořit mimořádné vyúčtování, což s ohledem na počet klientů může chvíli trvat, proto je třeba opět dodržet pravidlo č. 1, tedy nepanikařit a načíst si všeobecné obchodní podmínky, které máte u končící společnosti sjednané. Především jde o dodržení času na vytvoření mimořádného vyúčtování, většinou je to i měsíc.

NAJDĚTE SI NOVÉHO DODAVATELE

S ohledem na fakt, že u dodavatele poslední instance můžete být maximálně půl roku a také s přihlédnutím k vyšší cenně za dodávku energie, kterou ze zákona ustanovení dodavatelé poslední instance pro tento výjimečný institut mají, je vhodné neotálet a vybrat si nového dodavatele. Hlavním parametrem výběru energie by však neměla být nízká cena, neboť po skupině BOHEMIA ENERGY dodávky v posledních dnech také ukončily společnosti Kolibřík energie, a. s. a A-PLUS Energie obchodní, a.s. a je zcela pravděpodobné, že dodavatele s nízkými cenami čeká stejný osud, tedy neopakujte stejnou chybu. Rady, jak si správně vybrat nového dodavatele najdete zde: https://www.eru.cz/cs/informacni-centrum/zmena-dodavatele.

INFORMUJTE SE U ZDROJE

Potřebné informace získáte na webových stránkách ERÚ www.eru.cz (Energetického regulačního úřadu) a MPO www.mpo.cz (Ministerstva průmyslu a obchodu), které jako příslušný resort navíc zřídilo speciální informační linku na telefonním čísle 1212, která je aktivní v pracovní dny od 8:00 do 16:00 hodin.

Zpracovala: Mgr. Jindra Tužilová, vedoucí legislativní analytička Sdružení místních samospráv ČR

Vytvořeno 27.10.2021 23:51:07 | přečteno 499x | Chmela