Plukovník Josef Stehlík ze Slavičína obdržel in memoriam nejvyšší státní vyznamenání

plukovník Josef Stehlík

Eso tří front, tak se přezdívalo plukovníku Josefu Stehlíkovi, který coby občan Slavičína ve městě tři desítky let bydlel a v roce 1991 zde i zemřel. V pátek obdržel in memoriam nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva.


„Jako jediný československý stíhací pilot bojující ve druhé světové válce se stal Josef Stehlík stíhacím esem tří front. Na nebi Francie, Velké Británie i východní fronty dosáhl 10 sestřelených letounů jistě, 3 sestřelil pravděpodobně a 1 letoun poškodil,“ upozornil starosta města Tomáš Chmela, jehož písemnému návrhu prezident republiky vyznamenáním vyhověl. Další iniciativu v podobném duchu vyvinul také spolek Spitfire Club. „Jde o hrdinu, jakých si máme nezměrně vážit. Přestože plukovník Stehlík bojoval za náš národ na třech frontách po boku například Františka Fajtla, po roce 1948 byl propuštěn z armády, zbaven důstojnické hodnosti a uvězněn. Pro nedostatek důkazů ho po osmi měsících komunisté propustili s tím, že mohl pracovat pouze v dělnických profesích,“ doplnil starosta.

Do Slavičína se tento čestný občan Liverpoolu přistěhoval spolu s manželkou Marií 9. srpna 1971. Krátce předtím byl částečně rehabilitován a jako vojenský důchodce si mohl vybrat město, v němž byly k dispozici vojenské byty. Pro rozhodnutí, že to bude právě Slavičín, přispěla blízkost Bratřejova, rodiště jeho ženy. „Josef Stehlík byl šprýmař od přírody, nepokazil žádnou legraci. Díky svému optimismu, družné povaze a stále dobré náladě si získával srdce lidí všude, kam ho osud poslal,“ vzpomíná odborník na dějiny druhého čs. odboje Ladislav Slámečka, slavičínský rodák, který rovněž udělení státního vyznamenání inicioval.

V roce 1990 byl plně rehabilitován, byla mu vrácena důstojnická hodnost s povýšením na plukovníka letectva v záloze.  Dne 8. května 1991 mu byl udělen vysoké československé vyznamenání řád M. R. Štefánika. Pro nemoc si jej však z rukou prezidenta republiky Václava Havla převzít nemohl. Plukovník ve výslužbě Josef Stehlík zemřel dne 30. května 1991 ve Slavičíně. Dnes jsou jeho ostatky uloženy v rodinné hrobce v nedalekém Bratřejově.


Vytvořeno 31.10.2022 8:15:31 | přečteno 704x | pfeiferovaj
load