Rekonstrukce cesty z Kolelače na Vasilsko zpřístupní Slavičínu městské lesy

Rekonstrukce cesty v Kolelači

Existují malé projekty, které jsou hodně vidět, a také velké projekty, které tolik vidět nejsou – ale jsou stejně důležité. Jedním z těch druhých je rekonstrukce lesní cesty z Kolelače na Vasilsko k tak zvanému pontonovému mostu.

„Jde o jediný a tím pádem i klíčový přístup do městských lesů, kterých máme v oblasti Vasilska stovky hektarů,“ upřesnil starosta města Tomáš Chmela s tím, že bylo obtížné pro lesnické pracovníky, aby se do lokality dostali s technikou, která umožňuje těžbu dřeva, obzvláště v době kůrovcové kalamity. „Navazujeme na velkou rekonstrukci cesty před desíti lety, kdy město investovalo do horní části přístupové komunikace víc než tři miliony korun,“ doplnil starosta.

Ačkoliv je cesta ze zhutněného kameniva primárně určena ke zpřístupnění městských lesů, zároveň může být zajímavá i pro turisty či cyklisty. Směrově propojuje totiž nedalekou obec Hostětín, která je proslavená moštárnou a ekologickým Centrem Veronica, se slavičínským Šabatcem.

Vasilsko má zajímavou historii, jde o zaniklou ves s dlouhou historií. Poprvé se o ní zmiňuje listina biskupa Zdíka z roku 1141, která vypočítává církevní majetek na Moravě. V roce 1367 se psal podle ní Pešek z Vasil, v dalších letech se vyskytuje jako součást sehradického léna. Vesnice zanikla někdy v 15. století, roku 1518 je už uváděna jako pustá. V roce 1900 zde žilo 38 osob, ale v současnosti už jsou zdejší nemovitosti převážně trvale neobydlené.

Rekonstrukce lesní cesty stála zhruba 1,5 milionu s DPH a významnou část z této sumy byla hrazena z Programu rozvoje venkova (PRV). Dodavatelem stavby byla společnost Služby města Slavičína, s.r.o. (tz)


Rekonstrukce cesty v Kolelači

Rekonstrukce cesty v Kolelači

Rekonstrukce cesty v Kolelači

 
Rekonstrukce cesty v Kolelači

Rekonstrukce cesty v Kolelači

 
 
Vytvořeno 21.11.2022 8:15:18 | přečteno 1147x | pfeiferovaj
load