Slavičín otevírá brány Cirkuly, včera projekt získal národní ocenění

220915 převzetí ocenění

Cirkula, cirkulárka, to je věc, kterou na Valašsku známe. Ta slavičínská Cirkula se ovšem odborně nazývá re-use centrum („ryjús“ centrum) a najdete ji v areálu sběrného dvora Malé Pole. Slavnostní otevření Cirkuly se bude konat v sobotu 17. září v 16 hodin. Připraven je bohatý program pro děti včetně divadelního představení Řádu červených nosů, kavárničky a tvořivé dílny. Dospělé by mohla zajímat praktická ukázka elektromobility či přednášky na téma změny klimatu.

Samozřejmostí je prohlídka prostor Cirkuly, které vznikly z nevyužitého skladu uhlí, vystavených předmětů k odběru či dokonce k přinesení předmětů vlastních. Při otevření Cirkuly se připomene také ocenění, které převzal v úterý 13. září v Praze starosta města Tomáš Chmela. Cirkula byla oceněna jako Trvale udržitelný projekt roku v celostátní soutěži ministerstva pro místní rozvoj Komunální projekt roku.

Co ta Cirkula tedy je? Jedná o chytřejší sběrný dvůr, kde se na uložené předměty nepohlíží jako na odpad, ale na věci, které mohou posloužit zase jinému člověku. Pro jednoho nepotřebný odpad, kterého se potřebuje zbavit, pro druhého stále funkční věc, kterou si může vzít bez nutnosti kupovat věc novou. Znamená to tedy, že na Cirkulu mohou občané donést věci, které by jinak vyhodili, ale které zároveň ještě někdo může upotřebit. Další lidé si je pak vezmou a tím nám nepřibývá odpad, ale věci cirkulují, odtud název Cirkula.

Kromě otevření re-use centra se v tento den v areálu sběrného dvora uskuteční první slavičínské Místní dny pro klima a energii. Bude se jednat o osvětovou akci s přednáškami a výstavami na témata změny klimatu, energetické efektivity, obnovitelných zdrojů energie, volby vhodného způsobu vytápění, ale i odolnosti města vůči dopadům změny klimatu. (tz)

ikona souboruPlakát ke stažení

Cirkula otevření