Uctění památky Alexandra Dubčeka v jeho rodném Uhrovci

u domu Dubčeka

V pondělí 7. listopadu vyrazil starosta města Tomáš Chmela do obce Uhrovec, se kterou město udržuje přeshraniční spolupráci, aby se poklonil památce tamního rodáka a bývalého československého politika Alexandra Dubčeka. Od jeho úmrtí uplynulo 30 let.

Studoval s Michailem Gorbačovem, narodil se ve stejném domě jako spisovatel Ľudovít Štúr a zemřel před třiceti lety při autonehodě, která je dodnes tématem spekulací. Alexandr Dubček, komunistický politik a hlavní tvář Pražského jara, se narodil ve slovenském Uhrovci, se kterým má Slavičín více než půlstoletí přeshraniční spolupráci – postaru „družbu“. Proto tam jeli zástupci města na slavnostní akt.

„Spolupráce s Uhrovcem je dlouhodobá, trvá už od roku 1964 a rozhodně s ní nehodláme končit,“ podotkl starosta města Tomáš Chmela. Ten společně s projektovým manažerem města Marianem Moudříkem a zastupitelkou Miroslavou Vaclovou vyrazil do obce ve Strážovských vrších, kde se Alexandr Dubček v roce 1921 narodil.

Kromě piety a převzetí pamětního listu bylo druhým bodem akce také setkání pracovního týmu, kde se řešily možnosti spolupráce, společná problematika (ekonomika obcí, energetické úspory, investiční priority, životní prostředí a doprava). Se starostkou Zuzanou Máčekovou se podařilo domluvit budoucí společné školení pro oba úřady v oblasti SMART aktivit na venkově, které je podpořeno z Fondu malých projektů Interreg V-A a které pomůže zlepšit a prohloubit spolupráci mezi oběma subjekty. V minulosti byla z přeshraniční spolupráce spolufinancována například rekonstrukce mostu v Zámeckém parku ve Slavičíně. (tz)

Uctění památky Dubčeka

u domu Dubčeka

u domu Dubčeka

 
u domu Dubčeka

u domu Dubčeka

 
Slavičín   Uhrovec

Slavičín Uhrovec

 
T  Chmela a Z  Máčeková

T Chmela a Z Máčeková

 
 
Vytvořeno 11.11.2022 9:53:17 | přečteno 463x | pfeiferovaj
load