Velkou povodeň ve Slavičíně před padesáti lety připomene výstava

povodeň
Padesát let uplyne 29. července od bleskové povodně, která překvapila Slavičany i další obyvatele jižního Valašska. Toto výročí připomíná výstava v Městském muzeu Slavičín, na níž si zájemci prohlédnou dosud nepublikované fotografie.

A jak to tehdy bylo? Rok 1972 začal tehdy mírnou zimou s teplotami kolem nuly, beze sněhu. Koncem června a začátkem prázdnin bylo velmi slunečno a teplo. Vysoké teploty a sucho měly za následek nedostatek vody ve Slavičíně i v okolí. Vyschlý potok zapáchal, veškerá voda, pitná i užitková, musela být dovážena v cisternách. K velké radosti všech obyvatel začalo koncem července konečně pršet. Jenomže pršelo nepřetržitě sedm dní a za tuto dobu již byla půda nasáklá natolik, že nestačila dešťovou nadílku přijímat.

To mělo fatální následky v noci na 29. července, kdy přišla průtrž mračen, voda z potoka se vylila a zaskočila obyvatele povodí Lukšínky a Říky od středu Slavičína až po Hrádek. Po obou stranách koryta zaplavila nejvíce domy v okolí Sokolovny a dále směrem k Hrádku po pravé straně potoka. „Voda ničila fasády domů, zatopila zahrady i dvory, brala s sebou domácí zvířectvo,“ popisuje městská kronika. Kolem desáté hodiny přestalo konečně pršet a voda začala opadávat.

I když měl Slavičín po oněch padesát let od velké vody klid, neznamená to, že se v tomto směru nic neděje. Zásadní je včasná informovanost, kterou se snažíme podpořit například započatou rekonstrukcí rozhlasové sítě a povodňových čidel na mostech ve Slavičíně. 


Výstava Velká voda 1972

povodeň

povodeň

 
Povodeň Divnice

Povodeň Divnice

 
dnešní kruhový objezd   1972

dnešní kruhový objezd 1972

 
Mladotické nábřeží povodeň

Mladotické nábřeží povodeň

 
 
Vytvořeno 27.7.2022 13:56:48 | přečteno 445x | pfeiferovaj
load