Velkou povodeň ve Slavičíně před padesáti lety připomene výstava

povodeň
Padesát let uplyne 29. července od bleskové povodně, která překvapila Slavičany i další obyvatele jižního Valašska. Toto výročí připomíná výstava v Městském muzeu Slavičín, na níž si zájemci prohlédnou dosud nepublikované fotografie.

A jak to tehdy bylo? Rok 1972 začal tehdy mírnou zimou s teplotami kolem nuly, beze sněhu. Koncem června a začátkem prázdnin bylo velmi slunečno a teplo. Vysoké teploty a sucho měly za následek nedostatek vody ve Slavičíně i v okolí. Vyschlý potok zapáchal, veškerá voda, pitná i užitková, musela být dovážena v cisternách. K velké radosti všech obyvatel začalo koncem července konečně pršet. Jenomže pršelo nepřetržitě sedm dní a za tuto dobu již byla půda nasáklá natolik, že nestačila dešťovou nadílku přijímat.

To mělo fatální následky v noci na 29. července, kdy přišla průtrž mračen, voda z potoka se vylila a zaskočila obyvatele povodí Lukšínky a Říky od středu Slavičína až po Hrádek. Po obou stranách koryta zaplavila nejvíce domy v okolí Sokolovny a dále směrem k Hrádku po pravé straně potoka. „Voda ničila fasády domů, zatopila zahrady i dvory, brala s sebou domácí zvířectvo,“ popisuje městská kronika. Kolem desáté hodiny přestalo konečně pršet a voda začala opadávat.

I když měl Slavičín po oněch padesát let od velké vody klid, neznamená to, že se v tomto směru nic neděje. Zásadní je včasná informovanost, kterou se snažíme podpořit například započatou rekonstrukcí rozhlasové sítě a povodňových čidel na mostech ve Slavičíně.

Výstava Velká voda 1972

povodeň