Neděle, 22. květen 2022

Žáci zdokumentovali příběhy čtyř pamětníků díky projektu Příběhy našich sousedů

Příběhy našich sousedů Luhačovicko a jižní Valašsko

V úterý 26. dubna se uskuteční závěrečná slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Událost začne v 16 hodin v sále Restaurace Záložna ve Slavičíně.

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt organizace Post Bellum určený žákům 8. a 9. tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Ti se za doprovodu svých učitelů a lidí z Post Bellum na několik měsíců stali rozhlasovými nebo televizními dokumentaristy.  Měli za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

Během slavnostní prezentace představí výsledky své půlroční práce čtyři týmy. Kvartánky z Gymnázia Jana Pivečky ve Slavičíně představí krátký animovaný film o Martě Janotové, rodačce ze Šanova, jejíž tatínek byl starostou obce během druhé světové války. Terciánci ze stejného gymnázia uvedou komixový snímek o Jaroslavu Šomanovi, pamětníkovi srpnové invaze 1968 z Mirošova. Žákyně z Francovy Lhoty představí rozhlasový příběh Jana Brlici, jehož tatínek byl během druhé světové války vězněn v koncentračním táboře v Dachau společně s kardinálem Trochtou. Těšit se můžete také na snímek o Janu Janíkovi, pamětníkovi bombardování ve Zlíně v roce 1944, který natočili žáci Základní školy Luhačovice.

Vítězný žákovský projekt bude hodnotit odborná tříčlenná porota. Zasedne v ní etnografka Blanka Petráková, pedagožka Lucie Chalupová a novinář Michal Burda.  Slavností akcí posluchače provede hudebník Petr Vítek a moderátorka Lucie Strbačková.

Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Stěžejním projektem Post Bellum se proto stala Paměť národa, sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století.

Projekt podpořilo Město Slavičín, Město Luhačovice, Obec Francova Lhota a Nadace Jana Pivečky.

Barbora Čandová, koordinátor projektu

Příběhy našich sousedů