Kalendář akcí

BŘEZEN  - MĚSÍC ČTENÁŘŮ 2020

Přednášky, výstavy pro veřejnost:

Středa 4.  3.  STANISLAV MOTL: APOŠTOLOVÉ TEMNÝCH SIL ANEB MÁGOVÉ PROTI HITLEROVI. Pořad s populárním reportérem,  scénáristou a záhadologem Stanislavem Motlem.  Spolu s ním zmapujete tajemná místa, spjatá s nacistickými výzkumy (magická hora Blaník, jihlavské podzemí), zjistíte více o černém řádu rytířů SS, o síle Vril, schopné ovládnout svět, o tajných výzkumech  v Tibetu a odhalíte, že za druhou světovou válkou stáli mágové, okultisté, svobodní zednáři a jiné tajné společnosti. Začátek v 18.00 hodin, sokolovna,  Vstup volný.

Pátek 6. – 29.  3. VOJTĚCH MALÍK: KRAJINOU DOMOVA. Výstava fotografií s tematikou slavičínských  zátiší a okolní krajiny v galerii knihovny. Otevřena bude v půjčovní době nebo po domluvě na telefonu.

Pondělí  9. 3.  MEDICINÁLNÍ HOUBY A JEJICH POZITIVNÍ ZDRAVOTNÍ ÚČINKY. Přednáška výživové poradkyně Aleny Hlavicové, zaměřená na druhy medicinálních hub a jejich širokospektrální využití v léčení mnoha chorob, zejména chronických a civilizačních. Začátek v 18.00 hodin, sál v 1. podlaží knihovny.  Vstup volný.

Úterý 10. 3.  BACHMAČ 1918,  SOKOLOVO 1943. Přednáška Mgr. Františka Trávníčka, vojenského historika o bitvě československých legií u Bachmače na Ukrajině v roce 2018 a o boji 1. čs. samostatného praporu u  Sokolova v roce 1943.  Začátek v 18.00 hodin, sál v 1. podlaží knihovny.  Vstup volný.

Úterý 17. 3. JOSEF HOLCMAN: KAREL CHODÍ PO ZEMI.  Autorské čtení regionálního spisovatele Josefa Holcmana z jeho nové knihy  o životě a dobách etnografa a folkloristy Karla Pavlištíka, jedné z nejvýraznějších postav kulturního života jihovýchodní Moravy. V pořadu vystoupí vsetínská cimbálovka pod vedením MUDr. Martina Ondráška.  Začátek v 18.00 hodin, sokolovna. Vstup volný.

Uterý 24. 3.  SEVERNÍ INDIE - Z HIMALÁJE DO VARANÁSÍ.  Cestovatelská přednáška a fotoprojekce spisovatele a světoběžníka Petra Nazarova. Začátek v 18.00 hodin, sál v 1. podlaží knihovny.  Vstup volný.

Úterý  31. 3.  MAREK SOVA: NA KOLE Z LOMOUCE DO ÍRÁNU. Povídání o cyklistické výpravě otce a syna, kteří vyrazili z Olomouce a zastavili se až v íránském Teheránu. Projeli Rumunsko, kde vyšli na nejvyšší horu Karpat Moldoveanu, v Turecku,vystoupali na bájný Ararat. Své putování zakončili na nejvyšší sopce Asie – Damávandu. Začátek v 18.00 hodin, sál v 1. podlaží knihovny.  Vstup volný.

Akce pro veřejnost v půjčovní době knihovny:

 Čtvrtek  5. 3.  KNIHOVNA K VAŠIM SLUŽBÁM! Rychlokurz orientace ve vašich výpůjčkách v prostředí on line katalogu Portaro  (prodloužení výpůjček, rezervace, vyhledávání publikací, knižních novinek aj.). Začátek: 9.00 – 11.00 hodin, oddělení knihovny pro dospělé.  Probíhá  všechny březnové čtvrtky, účast je potřeba nahlásit předem.

  Čtvrtek 5. 3. TÁTOVÉ, MÁMY, ČTĚTE A BAVTE SE S NÁMI! 4. ročník setkání dětí v doprovodu dospělých v knihovně se skřítkem Nezbedníčkem (představení knižních novinek, soutěže, hry, tvořivá dílna). Začátek: 15.00 hodin, sál v 1. podlaží. Vstup volný.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čtvrtek 19. 3.  VÝPRAVA ZA LITERATUROU! DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V KNIHOVNĚ.  8.00 - 18.00. Noví zájemci o přihlášení do knihovny mohou v tento den využít registrace do knihovny zdarma – tzv. amnestie na registrační poplatky! Pro nové čtenáře z řad dětí a mládeže do 15 let je registrace na rok 2020 zdarma po celý měsíc březen.

Program:

9.00 – 11.00 Jak na e-výpůjčky Praktický workshop, jak se naučit využívat tuto službu (registrace, seznámení s portálem E-Reading, vyhledávání e-knih v on line katalogu Portaro). Probíhá  všechny březnové úterky,  účast je potřeba nahlásit předem.

13.00 – 16.00 Odpoledne pro zvídavé děti.  Mix vědomostních kvizů  a další úkoly pro děti a mládež.

13.00 – 16.00. Truhlička plná povolání. Nápadité aktivity pro menší děti (hádanky, úkoly, kreslení podle předloh, výstava knížek k tématu).

18.00 – 20.00 Za dobrou knihou šel bych světa kraj…Večerní pořad věnovaný knihám které nestárnou a ke kterým se stále vracíme. V programu zazní úryvky z rozmanitých žánrů, součástí je diskuze o všem kolem knižního dění.. Lze využít výpůjčních služeb, probádat historické svazky ve studovně MUDr. Lumíra Horáka nebo zhlédnout vystavená díla v galerii knihovny. Malé občerstvení zajištěno.

TOP četba! Celodenní výstava knižních novinek. Knihy je možné na místě rezervovat.  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čtvrtek 26.  3.  JÓGÁTKY

Milé děti, kamarádi, jaro volá hola hej! S Jógátkami zase v březnu tělíčko své rozhýbej! Pořad akreditované lektorky jógy Denisy Balšanové pro rodiče (prarodiče) s malými školáky i předškoláky.  Začátek: 16.00 hodin, sál v 1. podlaží knihovny. Vstup volný.


Akce pro spolky a zájmová sdružení:

Všeználkové. Dopolední zábavně naučný pořad pro klienty Charity Slavičín.

Vzpomínáme na naše předky. Besedy s knihovnou pro členy seniorských spolků.


Pořady pro školy:

Kdo čeká za vrátky, no přece pohádky! Zábavná odpoledne s pohádkovými příběhy pro děti z MŠ.

Co mě knížka naučí, zapíšu si za uši! .Scénický pořad pro žáky 1. tříd ZŠ.

Ferda cvičí mraveniště.  Soutěže, hry, úkoly s tematikou hrdinů knížek spisovatele Ondřeje Sekory pro 2. třídy ZŠ.

Z pokladnice pohádek. Seznámení s klasickými i moderními pohádkami formou soutěží a her pro žáky 3. tříd.

Knížky plné smíchu. Prezentace humoristického žánru pro žáky 4. tříd. Součástí jsou hádanky a zábavné úkoly.

Zapeklité případy detektiva Koumese. Odhalování detektivních záhad v knihách pro žáky 5. tříd.

Bylo nebylo – zakleté království.  Scénický pořad se soutěžemi a vědomostními kvizy pro děti ze školních družin.

Jarní čteni, tvoření a malování – výtvarka v knihovně. Dopoledne plné výtvarných i čtenářských aktivit pro žáky 1. stupně ZŠ.

Pondělí 9. března. KAMPAŇ ZA DÁRCOVSTVÍ KOSTNÍ DŘENĚ! Proběhne v GJP a SOŠ Slavičín pod záštitou paní Moniky Hubíkové, místostarostky města a ve spolupráci s paní Zdenkou Wasserbauerovou, zástupkyní Nadace pro dárcovství kostní dřeně. Určeno 18letým studentům SŠ.  Začátek: 8.00 hodin.

 ÚNOR 2020

Středa  5. 2.  UVNITŘ ČERNOBYLSKÉ ZÓNY. Fotoreportáž a beseda s fotografem Milanem Řiským, který se do stále nebezpečné oblasti  vypravil v červnu roku 2019. Třiatřicet let po havárii jaderné elektrárny je třicetikilometrová zóna kolem ní neustále terčem zájmu včetně města „duchů“ Pripjať. Sokolovna, začátek v 18.00 hodin. Vstup volný.

Pátek 7. 2. – 2.3.  JINDŘICH KARSKÝ: OBRAZY A PLASIKY. Výstavu lze navštívit v půjčovní době knihovny. Vernisáž proběhne pátek 7. 2. v 18.00 hodin v galerii městské knihovny.

Čtvrtek 13. 2.  ITÁLIE A SICÍLIE - VÝPRAVA ZA HISTORIÍ A PŘÍRODOU. Cestovatelská fotobeseda MUDr. Martina Ondráška, který na kole i autem se svým synem procestoval takřka všechna známá, pamětihodnostmi oplývající města Itálie (např. Pompeje, Syrakusy, Assisi, ) včetně absolvování výstupu na Vesuv a Etnu. Svou výpravu zakončil  poznáváním významných sicilských měst a přírodních krás této země. (Palermo, Liparské ostrovy, aj.). Sál v 1. podlaží knihovny, začátek v 18.00 hodin. Vstup volný.

Pátek 14. 2.  MUDr. LUMÍR HORÁK -  VZPOMÍNKY.  Slavnostní křest knihy známého praktického lékaře, působícího ve Slavičíně, na Dálném východě i v Africe. Knihu vydal Klub přátel historie Slavičíska za podpory města Slavičín u příležitosti 100. výročí narození tohoto významného slavičínského rodáka. Galerie Městské knihovny Slavičín ve 3. podlaží, začátek 18.00 hodin. Vstup volný.

Čtvrtek 20. 2.  DUŠAN JURKOVIČ MEZI VSETÍNEM A LUHAČOVICEMI. Přednáška  PhDr. Blanky Petrákové, vedoucí Městského muzea Luhačovice o počátcích. profesionální kariéry Dušana Jurkoviče ve Vsetíně a jeho působení v luhačovických lázních, po kterém za sebou zanechal 14 realizovaných objektů a také urbanistický plán lázeňského středu. Jeho nenapodobitelné dílo vtisklo Luhačovicím zcela nový charakter, pro který jsou dodnes vyhledávány  a obdivovány. Součástí pořadu je fotoprojekce. Sál v 1. podlaží knihovny, začátek v 18.00 hodin. Vstup volný.

 Pondělí 24. 2.  AFGHANISTÁN, ZEMĚ NEKLIDU. Přednáška Jaroslava Petříka, koordinátora afghánské mise Člověk v tísni. Seznámí vás s afghánskou historií i současnou situací, i o tom, jak se zde žije a proč odtud lidé prchají. Sál v 1. podlaží knihovny, začátek v 18.00 hodin. Vstup volný.

Čtvrtek 27. 2. TALKSHOW IVO ŠMOLDASE A MARIE FORMÁČKOVÉ. Zábavný pořad populárního baviče, kulturního publicisty a redaktora a neméně známé autorky biografií našich známých osobností, plný humorných historek ze zákulisí naší divadelní i hudební scény. Sokolovna, začátek v 18.00 hodin. Vstup volný.

Akce pro děti:

Čtvrtek  6. 2.  Veselé čtení s Nezbedníčkem. Letos poprvé se předškoláčci setkají se skřítkem Nezbedníčkem, který si pro ně připravil spoustu soutěží, pohybových i jiných her, malování a také čtení z knížky Můj kamarád Semafor. Sál v 1. podlaží knihovny, začátek v 15.00 hodinLEDEN 2020

Pátek 10. 1.  úterý 4. 2.  Antonín Kostka: Má Vlára. Výstava bromostříbrných želatinových fotografií. Je k vidění v galerii městské knihovny v její půjčovní době, případně po domluvě na telefon. Vernisáž výstavy proběhne v galerii od 18.00 hodin. 

Leden Brrrr, to je zima! Výstava obrázků a další tvorby dětí z MŠ Malé Pole.

Čtvrtek  9. 1. Libanon – země hor, cedrů a uprchlíků. Cestovatelská fotobeseda Michala Štěpánka.  Vše o přírodních krásách, starobylých památkách, mentalitě obyvatel a jejich uznávané kuchyni nejen na libanonském venkově, ale i v nablýskaných metropolích – Bejrútu, Tripolisu, starodávném Byblosu  aj. Specifiky této destinace je náboženský pel mel a největší počet uprchlíků ze zemí Blízkého Východu. Začátek: 18.00 hodin, sál v 1. podlaží knihovny. Vstup volný.

Čtvrtek 16. 1. U nás na Slovácku. Komponovaný literárně hudební pořad novináře a spisovatele PaedDr. Jiřího Jilíka. Vyprávění a četba z autorových knížek, tentokrát  na „ veselou  notečku“ , věnované  svéráznému humoru Moravského Slovácka, v nichž Jiří Jilík zachycuje komické či tragikomické figurky na slovácké vesnici 70. let minulého století. O hudební doprovod akce se postará  muzikant a sbormistr populárního rockového sboru Svatý Pluk Honza Gajdošík. Zazní písničky, které jsou oblíbené napříč generacemi. Začátek: 18.00 hodin, Sokolovna. Vstup volný.

Čtvrtek 30. 1.  Skandinávie  & Pobaltí. Pestrá projekce a vyprávění Aleny a Jirky Márových, kteří vás provedou expedicí severskými zeměmi. Spolu s nimi navštívíte nedozírné švédské lesy, slavnou halu Globen, norské Lofoty s fjordy a vodopády či potkáte  finského Santa Clause. Druhá část besedy, věnovaná Pobaltí (Litva, Lotyšsko) nabídne mnoho úchvatných přírodních scenérií i architektonických skvostů.  Začátek: 18.00 hodin, Sokolovna. Vstup volný.


Akce pro děti:

Stratch wars club. Strategické karetní hry pro děti pro náctileté. 13 -15.00 hodin, klubovna (3.1., 23. 1.)

 Zima v přírodě. Zábavná odpoledne s kvizy, hádankami,  úkoly a výtvarnou dílničkou pro děti s rodiči. 13.00 - 17.00 hodin (9.1., 16.1., 23.1. , 30. 1. )

Akce pro spolky:

Jóga pro seniory. Relaxační jógové lekce akreditovné lektorky jógy Denisy Balšanové pro členy KD. (8. 1, 15.1., 22.1, 29.1. od 14.15 hodin)

Středa15. 1. Z historie i současnosti slavičínského knihovnictví. Exkurze seniorů z KD z příměstské části Nevšová (program: zahájení starostou města Mgr. T. Chmelou, výklad k historii rodu Horáků, exkurze k minulosti i současnosti knihovny spojená s výstavou a fotoprojekcí (G. Klabačková), diskuze o nadcházející spolupráci s KD Nevšová). 8.00 - 11.00 hodin.
Vytvořeno 8.6.2022 13:02:11 | přečteno 98999x | klabackova
load