Partnerská města a obce

Znak Nová DubnicaNová DubnicaSlovensko (od roku 2007)

Slovenské město Nová Dubnica leží v malebném Pováží v Ilavské kotlině v Trenčianském kraji v okrese Ilava a patří k nejkrásnějším městům středního Pováží. Jen několik kilometrů na jihozápad leží historický Trenčín, na jihovýchod světoznámé koupele Trenčianske Teplice, na severozápad romantický Vršatec s ruinami hradu a na severovýchod starobylá Dubnica nad Váhom a Ilava.

Město je moderní, mladé, budované v padesátých letech minulého století, historie je krátká a úzce spjatá s nejbližším okolím v Ilavské kotlině. Vznik města Nová Dubnica je spojený s rozšiřováním strojírenských závodů v Dubnici nad Váhom.


Znak UhrovecUhrovecSlovensko (od roku 1964)

Slovenská obec Uhrovec leží v jižní časti krásných Strážovských vrchů v Trenčianském kraji v okrese Bánovce nad Bebravou. Na úbočí Nitrických vrchů (část Strážovských vrchů) mezi obcemi Uhrovec a Uhrovské Podhradí se nachází značně zachovalá zřícenina románského hradu Uhrovec, jednoho z nejstarších hradů na Slovensku.

Nejvýznamnějšími rodáky obce jsou Ľudovít Štúr, přední představitel slovenského národního života v polovině 19. století a Alexander Dubček, hlavní osobnost Pražského jara 1968.

ikona souboruHistorie obce Uhrovec



Znak Horné Srnie, obrázek se otevře v novém okně

Horné SrnieSlovensko, obrázek se otevře v novém okně

Slovenská obec Horné Srnie je nejseverněji položenou obcí v okrese Trenčín. Horné Srnie leží na slovenské straně Bílých Karpat, v ústí Vlárského průsmyku na Středním Pováží. Pohoří Bílé Karpaty se nachází na slovensko-moravském pomezí, je součástí Slovensko-moravských Karpat. Podél celého pohoří prochází státní hranice mezi Slovenskou republikou a Českou republikou. Na území obce je chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty. Řeka Vlára protékající obcí je jedním ze vzácných toků evropského významu, s výskytem cenných druhů ryb, ptáků a blanokřídlých.
ikona souboruHistorie a současnost obce Horné Srnie



Znak Horná Súča, obrázek se otevře v novém okně

Horná SúčaSlovensko, obrázek se otevře v novém okně

Obec Horná Súča je součástí Bílých Karpat. Střed obce leží v nadmořské výšce 315 m n.m. Severní a střední část území Horné Súče je odvodňovaná potokem Súčanka – pravostranným přítokem Váhu. Jižní část je odvodněná bezejmenným potůčkem do říčky Drietomica. Nejvyšším vrchem je Javorník s nadmořskou výškou 783 m n.m.

Přes obec vede silnice III. třídy, spojnice k obci Dolná Súča a na druhou stranu na obec Drietoma. Z administrativního hlediska je obec začleněná do okresu Trenčín a Trenčianského samosprávneho kraja.
ikona souboruHistorie a současnost obce Horná Súča




Znak Nemšová, obrázek se otevře v novém okně

Nemšová Slovensko, obrázek se otevře v novém okně

Město Nemšová leží na úpatí Bílých Karpat při soutoku řek Váh a Vlára, v západní části Slovenska, 14 km od krajského města Trenčín. Náleží do Trenčianského samosprávného kraje. Je významnou křižovatkou cest z Bratislavy do Žiliny a na Moravu. Vybudováním železnice z Trenčinské Teplej do Brna a výstavbou sklárny rostla i hospodářsky. Sloučením Nemšové s obcemi – Kľúčové, Ľuborča 

a Trienčanská Závada v roce 1976 a vytvořením společného úřadu – byl položen základ pro získání statutu města 1. ledna 1989. Dnes se město administrativně člení na městské části Nemšová, Kľúčové, Ľuborča a Trienčanská Závada.
ikona souboruHistorie města Nemšová

Vytvořeno 9.1.2008 10:50:49 - aktualizováno 4.6.2008 11:24:15 | přečteno 12075x | tajemnik
load