Pivečkův lesopark

Pivečkův lesopark

Návštěvníci chodí do Pivečkova lesoparku pravidelně za odpočinkem, procházkami, děti pak i za zábavou. Pořádají se zde nejrůznější akce od pohádkových lesů, přespolních běhů až po dětské tábory. Někteří také pokračují dál po cyklostezce do Nevšové, kterou lemují sochy a památníky křížové cesty od autora Martina Cigánka. Lesopark vyhledávají také snoubenci, aby si v krásném, klidném a pro Slavičín tolik významném prostředí řekli své „ano“. Jakou má tato odpočinková zóna historii?

Pivečkův lesopark patří k jednomu z několika slavičínských míst, které nesou jméno našeho významného rodáka, podnikatele a obuvníka Jana Pivečky. Historie místního lesoparku sahá až do roku 1940, kdy ho založila právě rodina Pivečkových. Ta v té době vlastnila nedaleký obuvnický podnik a lesopark měl sloužit k zasloužené relaxaci nejenom jeho zaměstnancům, ale i dalším obyvatelům Slavičína. Park „Pod Obruby“, jak se lesopark původně jmenoval, se rodina obuvníků rozhodla založit na památku zemřelé manželky majitele továrny na obuv a kůže paní Josefy Pivečkové. Právě ona vždy snila o tom, že bude ve Slavičíně existovat dětský park s chodníky, lavičkami, jezírkem, dětským hřištěm a Karkulkou s vlky a trpaslíky.

Svému účelu park sloužil až do osmdesátých let, kdy částečně zpustl. V roce 1993 byl lesopark předán zpět Janu Pivečkovi, který se tehdy po 44 letech vrátil ze zahraničí do své staré vlasti. V rámci aktivit, k nimž patřily například podpůrné akce mladých lidí ve školství, obuvnickém průmyslu či v jiných místních veřejných organizacích, navázal Jan Pivečka spolupráci s členy ZO ČSOP Zálesí Slavičín. Z této spolupráce vzešla mimo jiné také myšlenka na obnovu lesoparku „Pod Obruby“. Nový název „Pivečkův lesopark“ pak od města Slavičín dostal v roce 1999 u příležitosti 80. narozenin Jana Pivečky.

Návštěvníci zde mohou najít kromě laviček či dětských prolézaček také dřevěné sochy vlků, kondora, šneka, píďalky, hada nebo přesýpacích hodin, které jsou dílem mladých sochařů Stáni Konvalinkové, Klause Dobrunze, Veroniky Zapletalové, Báry Losíkové, a dalších. Současnou podobu lesoparku s jezírkem, mostem ve tvaru ležící postavy, kolotočem u bočního vstupu do parku, se studnou a dřevěnou vstupní bránou společně navrhli Ing. Zdeněk Kutra a Ing. Zdeněk Juřík. Na samotné realizaci se pak podíleli umělci a sochaři z nedalekého okolí. Pivečkův lesopark tak navazuje na původní vizi Josefy Pivečkové.

V roce 2014 pak u vstupu do lesoparku vyrostla zřícenina hradu, která se váže k pověsti o vzniku názvu města Slavičín. O tři roky později v roce 2017 se ve Slavičíně uskutečnilo sochařské sympozium, jehož se zúčastnili studenti Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění, konkrétně ateliéru Sochařská tvorba akademického sochaře Radima Hankeho. V rámci sympozia studenti navrhli a vytvořili nové umělecké objekty, např. Spícího rybáře, Šaty, Hřib a další.


Vytvořeno 3.11.2009 20:16:24 - aktualizováno 30.5.2022 13:55:09 | přečteno 37068x | pfeiferovaj
load