Den veteránů ve Slavičíně? Ve městě odhalí pamětní desky hrdinů

Jedenáctý listopad každoročně patří Dni válečných veteránů, který je symbolickou oslavou podepsání mírové smlouvy u severofrancouzského města Compiègne, jíž byly ukončeny boje první světové války. Právě u příležitosti tohoto významného data, tedy ve čtvrtek 11. listopadu v11 hodin, budou v ulici Mezi Šenky odhaleny pamětní desky na počest bratří Vladimíra a Františka Frajtových a jejich souseda Aloise Pivečky.

Jsem rád, že i po letech jsou pohnuté události světových válek stále vpovědomí lidí. Zároveň oceňuji, že shistorií našeho města jsou spojeny neobyčejné osudy našich rodáků, kteří se přímo zapojili do válečných bojů a na jejichž osobní odvahu můžeme být hrdí,“ zhodnotil zítřejší slavnostní akt starosta města Tomáš Chmela.

Významné životní cesty připomínaných mužů shrnul historik Ladislav Slámečka: „Plk. Vladimír Frajt jako účastník prvního i druhého zahraničního odboje se stal jednou ze 100 osobností naší vojenské historie. Jeho bratr František Frajt jako člen vojenské odbojové organizace Obrany národa se o zdárné přechody mnoha letců do československé zahraniční armády ve Francii. Alois Pivečka je pravděpodobně jediným rodákem z našeho regionu, který se 9. května 1915 v řadách cizinecké legie a její slavné roty Nazdar zúčastnil bojů u Arrasu, což ocenil i francouzský prezident Francoise Mitterand, když mu 5. července 1982 udělil Národní řád čestné legie.“

Obě pamětní desky se jsou dalšími a určitě ne posledními z řady pamětních desek, které mohou zájemci o historii nalézt na domech ve Slavičíně a které připomínají významné osobnosti spjaté s minulostí města. (TZ)

ikona souboruTisková zpráva ke stažení

Vytvořeno 10.11.2021 15:18:15 | přečteno 320x | pfeiferovaj