Středa, 8. prosinec 2021

Opravená letní scéna ve Slavičíně láká na poeziomat s Wolkerovými básněmi

Úprava prostranství kolem letního kina v Zámeckém parku ve Slavičíně je završena. Novou promítací budovu doplnil neobvyklý přístroj zvaný poeziomat, který vám řekne básně Jiřího Wolkera.

Podobné zařízení zatím najdete hlavně ve větších zahraničních městech, například v New Yorku, Paříži či Bruselu. Ve Zlínském kraji je Slavičín první, v rámci celé země následuje například Opavu a Olomouc. Poeziomat nabízí dvacet básní Jiřího Wolkera, které namluvili členové místního divadelního spolku SemTamFór.

Slavnostní spuštění poeziomatu plánuje město na tuto neděli 30. května v 15 hodin. „Věřím, že za tvorbou tohoto známého básníka k nám budou jezdit jak školní výlety, tak i kultury chtiví turisté. Osobně jsem pyšný na to, jak dříve zanedbané místo prohlédlo,“ uvedl starosta města Tomáš Chmela.

Město již v minulosti investovalo do lepšího ozvučení letní scény, kde se každý rok promítají filmy pod širým nebem. Zmizela také zchátralá nepoužívaná brána a celý areál byl více otevřen pohledům. Zámecký park je také místem konání mnoha kulturních akcí, které poeziomat vkusně doplní. Celá letní scéna je nově také přístupná bezbariérově. Celý projekt finančně podpořilo dotací Ministerstvo pro místní rozvoj.

Jiří Wolker je básník, který se dožil pouhých 24 let a do Slavičína jezdil za potomky rodiny Wichterlů, která vlastnila zámek dominující parku. I tato budova se dočkala velkorysé rekonstrukce od soukromého podnikatele a zchátralý areál letního kina okolí zámku hyzdil. Město Slavičín letos plánuje zrekonstruovat i staré dětské hřiště, které se v parku nachází. Rekonstrukce se uskuteční po prázdninách. (tz)

ikona souboruTisková zpráva ke stažení

Poeziomat

foto letní kino nové