Slavičín

oficiální stránky města
Čtvrtek, 2. prosinec 2021

Vyhledávání

Pivečkův lesopark

Pivečkův lesopark

Pivečkův lesopark byl založený v roce 1936 rodinou Pivečkových jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské umělecko-průmyslové vysoké školy. Je přístupný od ulice K Parku.

Historie:
V roce 1860 se do Slavičína přistěhovala rodina Pivečkových, aby zde založila později proslulý obuvnický podnik JAPIS (dnes PRABOS, výrobce speciální trekkingové a vojenské obuvi). Rodina Pivečkova žila ve společné práci a dobré vztahy, mravy a úcta mezi členy rodiny byly přirozené. Když v roce 1938 zemřela paní Josefka Pivečková, rozhodla pozůstalá rodina o zbudování lesoparku na její vzpomínku. Sen o dětském se stal skutečností v roce 1940. Tehdy si tu slavičínské děti mohly hrát s Karkulkou, vlkem, s trpaslíky u jezírka i na hřišti, a rodiče si mohli odpočinout na lavičkách u lesních cestiček. Pořádaly se zde taneční zábavy, výlety, pikniky... Snaha Pivečků však v roce 1948 skončila znárodněním, jejich podnik i lesopark dostali nového majitele. Část zídek a skalku lidé rozebrali jako stavební materiál, Karkulka, vlk, perníková chaloupka a trpaslíci zmizeli neznámo kam. V hustém, neudržovaném porostu zmizely cestičky, jezírko i studna.
Když se po více než 40 letech vrací jeden ze synů Pivečkových - Jan - z úspěšného působení českého ševce po světě, první jeho kroky směřují právě k parku. Ač zklamán, pln optimismu získává příznivce pro obnovu lesoparku. Zdevastovanému lesu se v devadesátých letech znovu dostává pomoci od jeho zakladatelů. V roce 1997 začínají Ochránci přírody spolu s dalšími nadšenými dobrovolníky les čistit. Slavičínský výtvarník Zdeněk Kutra přichází s nápadem uspořádat sochařské sympozium oslovuje profesora Kurta Gebauera z Vysoké uměleckoprůmyslové školy v Praze. Jeho studenti se na několik dalších let stávají stabilními účastníky dalších symposií a lesopark opět začíná dýchat čerstvým vzduchem...

Pivečkův park   vlkPivečkův park  studna
Pivečkův park   žábaPivečkův park   houby

Současnost:

Desítky návštěvníků denně vítá dnes Pivečkův lesopark a s ním jeho stálí obyvatelé:

- přesýpací hodiny a smečka sedmi vlků z dubového dřeva (autor Stanislava Konvalinková)

- obří slimák, hlemýžď, píďalka nebo tuleň jsou dalšími místy k posezení, hrám i k přátelskému svěřování (autor Veronika Zapletalová)

- pohádkový most nad jezírkem a dřevěný kolotoč (autor Marek Borsányi)

- vodník a žába (autoři Jaroslav Jeřábek ml. a Oldřich Karban)

- lesní bludiště (autor Lenka Klodová)

- lavičky (Marek Rejent, Lenka Klodová)

- Kondor a skupina stromů (Klaus Dobrunz)

- Kamenný Kentaur a dětské hřiště (sochař Marius Kotrba)

- seskupení trochu záhadných hub (vytvořil Oldřich Karban)

- šplhadlo a dva monumentální dřevěné poutače, které lákají návštěvníky k návštěvě Pivečkova lesoparku (Bára Losíková)

„... dávej pozor! Mohl bys něco poškodit!“ To jsou slova, která v Pivečkově lesoparku nepadají. Do míst, kde mají děti absolutní svobodu pohybu a fantazie, totiž nepatří.

Text: Nadace Jana Pivečky


Vytvořeno 3.11.2009 20:16:24 - aktualizováno 11.5.2011 8:29:35 | přečteno 32419x | Marie Rumplíková
 

město Slavičín
Osvobození 25, 763 21 Slavičín

tel.: 577 004 800*
fax: 577 004 802
e-mail: podatelna@mesto-slavicin.cz
ID datové schránky: jsub2vd

IČ: 00284459
DIČ: CZ00284459
č.ú.: 2924661/0100, KB a.s.

 
load